Tisíce ľudí, ktorí sa starajú o nákladné vlaky, majú problém. Chcú ich poslať na nútené dovolenky

Ani počas hospodárskeho rastu sa Cargu nedarí odraziť od dna.

Železničiari majú problém. Konkrétne tí, ktorí sa starajú o nákladné vlaky. Ich zamestnávateľ pre nich nemá dosť práce a chce ich poslať na nútené dovolenky. Otázne je, za koľko a na ako dlho.

Pracuje tam päť a pol tisíca železničiarov, nezarábajú veľa a väčšina z nich má do penzie menej ako 15 rokov. Nákladné železnice im chcú podľa informácií TV Markíza skrátiť pracovný týždeň o jeden deň. Má byť za tým málo zákaziek.

Nie je to prvý raz, čo chce vedenie štátnych železníc nechať železničiarov jeden deň v týždni doma. Urobilo tak už počas krízy, keď železničiarom plynulo len 70 percent ich platu a navyše, počas dňa voľna im nikto neplatil sociálne poistenie.

Teraz chce vedenie Carga prísť na rokovania len so 60 percentami, odborári budú chcieť zrejme viac, aj zaplatenie odvodov za voľné dni. Nákladné železnice sú v problémoch roky. V minulosti dokonca rozpredali väčšinu svojich vagónov. Dnes majú najmä rušne a vozne si prenajímajú.

Ani počas hospodárskeho rastu sa Cargu nedarí odraziť od dna. Za uplynulé roky sa tržby podniku znížili na polovičnú hodnotu, pri ktorej už niekoľko rokov zotrvávajú.

O skrátení pracovného týždňa bude vedenie Carga s odborármi rokovať podľa informácií TV Markíza už najbližší piatok. Obidve strany sa k celej záležitosti dovtedy vyjadrovať nechcú.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dovolenky

Dôležité udalosti