Hygienici zakázali kúpanie v známej vodnej nádrži na juhu Slovenska

Fanúšikovia Torcidy vtrhli na ihrisko.
Zdroj: TASR

V ďalších štyroch môžete plávať iba na vlastnú zodpovednosť, dôvodom sú baktérie.

Čaká nás krásny víkend s vysokými teplotami a určite sa niektorí chystáte k vode. Nezabudnite však, že na niektorých miestach zakázali hygienici na základe výsledkov analýzy odobratých vzoriek vody kúpať sa. Najnovšie je to vodná nádrž Kurinec pri Rimavskej Sobote.

Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Jozefína Kaššová, hygienici vydali zákaz kúpania sa v tejto vodnej nádrži, pretože zistili prekorečenie hraničných hodnôt chlorofylu, cyanobaktérií a nízkej priehľadnosti vody.

Zlé výsledky vody vyšli hygienikom aj odobratých vzoriek na ďalších miestach. Kúpanie tam síce oficiálne nezakázali, ale do vody by ste mali ísť iba na vlastnú zodpovednosť.

Vo vodnej nádrži Duchonka zistili prekročenie hraničných hodnôt črevných enterokokov a Escherichia coli, ktoré môžu spôsobiť infekcie močových a žlčových ciest.

Prekročenie hodnôt črevných enterokokov ukázali vzorky z Bagroviska Čierna voda, tu dokonca hygienici urobili dva opakované odbery. Areál hneď po prijatí výsledkov, nechal vykonať opakovaný odber z vody a ten vyšiel negatívne (voda je nezávadná a vhodná na kúpanie).

"Na základe výsledkov laboratórnej analýzy voda na kúpanie v čase odberu vyhovovala požiadavkám na vodu na kúpanie podľa vyhlášky MZ SR č. 308/2012 Z. z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku," píše RÚVZ Galanta. 

Prekročenie prípustných hodnôt Escherichia coli zistili hygienici na prírodnom kúpalisku TONA Šurany. Táto baktéria spôsobuje rôzne zápaly, napr. močového mechúra.

Na vlastnú zodpovednosť sa môžete kúpať vo vodnej nádrží Ružín-prítoky, pretože tu zistili prekročenie maximálnych hodnôt chlorofylu.

Ak chcete vedieť, ako je na tom kúpalisko alebo vodná nádrž vo vašom okolí, pozrite si výsledky hygienikov z ÚVZ.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úvz

Dôležité udalosti