FOTO: Po búrke na Kysuciach zachraňovali hasiči ľudí zo zatopených áut

Krúpy v obci Bacúch.
Krúpy v obci Bacúch Zdroj: Prezídium HaZZ

Najhoršie to bolo v obci Raková.

Hasiči evidujú za posledné dve hodiny prudký nárast výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia hasičského a záchranného zboru. Najviac výjazdov majú hasiči v Žilinskom kraji, kde zasahujú na viac ako 20 miestach.

V súvislosti s lokálnymi silnými búrkami pomáhajú hasiči najmä v okresoch Čadca, Liptovský Mikuláš, Žilina, Tvrdošín a Ružomberok. Ide najmä o odčerpávanie vody zo zatopených rodinných domov a odstraňovanie popadaných stromov.

"Najvážnejšia situácia je v katastri obce Raková v okrese Čadca, kde sa vybrežil miestny potok. Hasiči vyslobodzovali niekoľko uviaznutých osôb z vozidiel, pomocou ťažkej techniky aj v týchto chvíľach odstraňujú popadané stromy a nánosy konárov pre lepší prietok vody," uviedla Farkasová.

Pri udalosti zasahujú profesionáli z Čadce a zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a dobrovoľní hasiči z obcí Raková, Svrčinovec, Skalité, Zákopčie a Staškov, spresnila Farkasová.

Podľa našich čitateľov mnohé obce na strednom i severnom Slovensku zasypali krúpy. Napríklad aj dedinku Bacúch, odkiaľ nám poslal fotky Juraj.

Zdroj: Juraj Šturlajter

Meteorológovia uviedli, že počasie na Slovensku v nedeľu ovplyvňoval studený front, ktorý postupuje ďalej na východ. Búrky sa na našom území začali tvoriť od poludňajších hodín.

"Najviac zrážok sme zaznamenali v Starej Lesnej (95 mm), kde sa prehnalo niekoľko búrok a prehánok. Prívalové zrážky sme zaznamenali v Oravskej Lesnej, kde za hodinu spadlo viac ako 62 mm a celkovo takmer 68 mm," napísali meteorológovia.

Na niektorých miestach boli búrky sprevádzané aj krúpami a silným vetrom. "V Telgárte dosiahol najsilnejší náraz približne 95 kilometrov za hodinu," doplnil SHMÚ.

ČADCA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čadca

Dôležité udalosti