Máte prváčika? Pripravte sa, že z rodinného rozpočtu ubudnú stovky eur

Prvý školský deň.
Zdroj: TASR

Presnú sumu vecí, ktoré bude potrebovať v prvých dňoch nájdete v prehľadnej tabuľke.

Hoci sú prázdniny iba v polovici, rodičia prváčikov musia myslieť dopredu.  Veď zošity, perá, výkresy, ale aj úbor na telocvik či farbičky na výtvarnú, zoberú z rozpočtu aj niekoľko stoviek eur.

Odborník na financie Matej Kovařík má pre vás pár rád, ako sa s tým čo najlepšie vysporiadať.

TIP: Vláda sa plesla po vrecku, rodičia budúcich prváčikov dostanú stovku

„Pre niekoho sú výdavky vo výške niekoľkých stoviek eur len zanedbateľná suma, iné rodiny to môže dostať do finančných ťažkostí. Neponáhľajte sa preto do nakupovania školských potrieb bezhlavo, ale vopred si pripravte zoznam školských pomôcok, oblečenia a ďalších vecí súvisiacich s nástupom do školy a prekonzultujte ho s niekým, kto už školáka má. Rodič by mal počítať aj s určitou rezervou a sumu navýšiť o 20 percent," radí tvrdí Kovařík.

Zoznam potrebných školských pomôcok s orientačnými cenami.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Výdavky si naplánujte

Nezadlžujte sa, radšej si šetrite. Väčšina ľudí však rieši problém na poslednú chvíľu. Ak sa rozhodnete kupovať všetky školské potreby naraz, vaša peňaženka to pocíti.

"Preto je výhodné budúcemu školáčikovi darovať vytúženú školskú tašku, peračník či farbičky vopred - na Vianoce alebo na narodeniny. Pokiaľ ide o zošity a ďalšie školské potreby, stojí za to počkať si na zľavy na prelome augusta a septembra," odporúča Kovařík.

Nezabúdajte, že kúpou školských pomôcok však výdavky na školáka nekončia. Počas roka chodia deti na rôzne výlety, kultúrne podujatia či iné športové aktivity. Rátať treba aj s výdavkami na stravovanie a oblečenie.

Poradca upozorňuje, že rodičia detí, ktoré navštevujú súkromnú školu, musia rátať so školným. To sa môže mesačne pohybovať aj vo výške 200 eur, vrátane zápisného, ktoré môže byť vo výške niekoľkých stoviek eur.

Rozdelenie výdavkov na prváčika

Medzi jednorazové výdavky môžeme zaradiť napr. školské pomôcky, zošity (často ich nakupuje hromadne škola a rodič ich platí pred začiatkom nového školského roka), oblečenie a obuv na telesnú výchovu, prezuvky, niektoré učebnice, poistenie (úraz, krádež), školské výlety a akcie (kino, divadlo).

Počas desiatich mesiacov školského roka treba počítať aj s pravidelnými mesačnými výdavkami - strava v školskej jedálni, desiata, doprava, školský klub, krúžky i vreckové.

Zdroj: TASR
 

Pre poslednú menovanú vec má Kovařík pre rodičov jednu dobrú radu. Vreckové učí prváčika správnym finančným návykom. Je presvedčený, že s finančným vzdelávaním detí treba začať čo najskôr.

A pre to by mali prvákovi rodičia vyčleniť „malé vreckové", ktoré by sa malo pohybovať vo výške od eura až do troch na týždeň. "Pravidelné vreckové navyše ponúka rodičom výchovné výhody - deti pri ňom pochopia hodnotu peňazí, učia sa správne hospodáriť a stávajú sa samostatné," dodal.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vreckové

Dôležité udalosti