Pokojne by kúpil chorú kravu. Bitúnok zo Záhoria definitívne skončil

0104_Telerano_01_04_P20_Po_06_00.mp4
Zdroj: TASR

Podozrenia z porušenia predpisov touto spoločnosťou potvrdili inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Bitúnok zo Šaštína JOKO-JP, ktorý bol do januára tohto roka ochotný kúpiť chorú, ležiacu kravu, liečenú antibiotikami, je zrušený a svoju činnosť nevykonáva. Spoločnosť sama ukončila činnosť po 13 rokoch pôsobenia 29. mája. Informovali o tom v piatok Hospodárske noviny.

Podozrenia z porušenia predpisov touto spoločnosťou potvrdili inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, podľa ktorých došlo k zlyhaniu aj na ďalších úrovniach spracovateľského reťazca. V

18 prípadoch zo 125 úradných kontrol neuviedli chovatelia pravdu o zdravotnom stave zvierat či o prebiehajúcej ochrannej lehote po aplikácii liekov. Súkromný veterinár zasa garantoval zdravie dobytka napriek tomu, že zdravý nebol.

"Tým uviedli do omylu prevádzkovateľa bitúnka JOKO-JP aj úradného veterinárneho lekára, ktorí nemohli správne vyhodnotiť existujúce riziko," uviedla ŠVPS.

Vzhľadom na výsledky kontrol sa ŠVPS rozhodla zaviesť prísnejšie kontroly zamerané okrem iného na dôkladné kontroly dokladov, ktoré musia sprevádzať každé zviera určené na porážku. Inšpektori sa tiež zamerajú na cielený monitoring všetkých schválených bitúnkov na Slovensku, pri ktorom budú kontrolovať najmä dodržiavanie ochranných lehôt po aplikácii liekov.

Zvýšený záujem o praktiky bitúnkov priniesla v januári zverejnená kauza poľského bitúnka z mesta Lodž, ktorý spracúval mäso z chorých kráv a predával ho ďalej. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) vtedy garantovala, že na Slovensku k podobným praktikám pre dôkladnú kontrolu nemôže dôjsť.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bitúnok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.