Extrémne horúčavy trápia aj autá. Ak nechcete mať starosti, dbajte na tieto veci

Mnohým komplikáciám sa dá veľmi jednoducho predísť.

V súčasných neznesiteľných horúčavách sú vystavení obrovským rizikám nielen ľudia a všetky živé bytosti, ale aj vozidlá. Aké poruchy im môžu hroziť a ako im predchádzať? Píše express.co.uk, ktoré citoval portál tn.nova.cz.

"Môžu sa vyskytnúť najrôznejšie problémy, väčšinou u starších vozidiel alebo u takých, o ktoré sa majitelia veľmi nestarajú," hovorí Ben Aldous zo spoločnosti v oblasti poskytovania asistenčných služieb.

„Je potrebné uvedomiť si, že také extrémne teplo môže znamenať veľkú záťaž pre kľúčové súčasti automobilu. Taktiež môže mať vplyv na stav vozovky," upozorňuje Simon Henrick z inej asistenčnej firmy.

Horúčavy napríklad zvyšujú aj riziko defektu. Vysoké teploty dvíhajú tlak v pneumatikách a vysušia ich, najmä staršie pneumatiky sa tak môžu vyduť, ba dokonca prasknúť. Časté sú aj problémy s autobatériami, keďže zo zmesí v nich sa rýchlejšie odparuje voda.

Mnohým komplikáciám sa však dá predísť. "Kontrola jednoduchých vecí ako je hladina chladiacej kvapaliny a oleja alebo tlaku pneumatík môže zabrániť neskoršiemu zlyhaniu. Jednoducho povedané, chvíľka, ktorú strávite kontrolou pred jazdou, vám môže ušetriť hodiny čakania na pomoc niekde v horúčave na rozpálenej ceste," dodáva Henrick, ktorý zároveň ponúka sedem vecí, na ktoré treba myslieť pred jazdou:

1. Uistite sa, že máte dostatok chladiacej kvapaliny. Častou príčinou prehriatia motoru je práve nízka hladina chladiacej kvapaliny. Pokiaľ kvapalina uniká, je lepšie zájsť do servisu, kde vám skontrolujú tesnosť systému a taktiež zaistia doplnenie či výmenu správnej kvapaliny podľa typu auta. Neodporúča sa ani miešanie starších druhov kvapalín s novými.

2. Skontrolujte, či chladiaca kvapalina nie je po záruke. V takom prípade môže spôsobiť viac škody ako úžitku, nakoľko hrozí zanechanie usadenín v motore aj v chladiči, čo môže vyústiť do zhoršenej cirkulácie. U starších áut sa odporúča výmena raz za dva až tri roky, v prípade novších každý piaty rok.

3. Preverte stav a životnosť pneumatík. U starých či nesprávne skladovaných gúm je riziko, samozrejme, vyššie. Nezabudnite preklepnúť aj rezervu.

4. Strážte si správnu úroveň tlaku v pneumatikách. Nebezpečné môže byť ako prehustenie, tak aj nízky tlak, pri ktorom sa pneumatiky prehrievajú. Kontrola tlaku by sa nemala robiť za tepla, preto je lepšie urobiť tak hneď ráno.

5. Skontrolujte brzdy. Zvýšené tepelné namáhanie za horkého počasia či opakované spomaľovanie na diaľniciach s naloženým autom kladie zvýšené nároky i na brzdovú sústavu. Ak ste nekontrolovali brzdy dlhšie ako rok, zvlášť u starších vozidiel sa pred dlhšou trasou vyplatí nechať si skontrolovať trecie segmenty a brzdovú kvapalinu.

6. Vypnite klimatizáciu pri dlhšej jazde nízkou rýchlosťou (napríklad v kolóne). Ak je to možné, na chvíľu vyvetrajte stiahnutými oknami. Motor sa musí pri nízkej rýchlosti viac namáhať, aby do kabíny dostal chladný vzduch. To znamená vyššiu spotrebu i záťaž.

7. Neprepĺňajte auto. Ak idete na dlhšiu jazdu, snažte sa baliť s rozumom. Preťaženie batožinového priestoru znamená, že auto musí pracovať tvrdšie, čím dochádza k väčšej spotrebe paliva.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Automobil

Dôležité udalosti