Napriek dažďu im vyhorela celoročná potrava pre svetoznáme dostihové kone

Je za tým blesk alebo podpaľač? Tréner koní ale tuší, čo sa mohlo v noci stať.

Zhorelo im celoročné krmivo pre 16 dostihových koní. V Šuranoch na juhu Slovenska prišli o všetko. Napriek tomu, že v noci bola v meste búrka, tréner jazdeckého oddielu si myslí, že blesk požiar nespôsobil.

Bolo pol druhej nad ránom, keď okoloidúca volala hasičom. Horel asi 120 metrový hangár. „Seno, slama do posledného stebla, všetko zhorí, všetko sa vynáša von," povedal nám tréner dostihových koní Ján Cagáň.

Hangár plný sena a slamy ešte aj po dvanástich hodinách od vzniku požiaru stále horel. Podľa veliteľa zásahu HZ Šurany Mareka Lehockého hasenie komplikovalo veľké zadymenie, uzavretý priestor, veľká teplota. Všetko museli postupne vynášať a postupne aj hasiť.

„Je pravda, že sa v noci blýskalo, ale ja bývam na druhom konci Šurian ale nejakú výraznú šupu, tresk, som nepočul. To ale nevylučuje, že to nemohla byť jedna z príčin. Jednoznačne sa odborníci požiarnici vyjadrili, že neprišlo k samovznieteniu. Pochodili sme celý svet a dnes nás postihla takáto pohroma," zdôraznil Cagáň.


Tréner dostihových koní ale tuší, čo sa mohlo v noci stať. Myslí si, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o úmyselné podpálenie senníka. „Všetky okolnosti, miera zavinenia a príčina vzniku požiaru sú predmetom vyšetrovania. Pri požiari vznikla škoda za asi 100-tisíc eur," povedala nám nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Podľa Lehockého sa pri nešťastní nezranili zvieratá, ale ani ľudia. „Zvieratá sú v bezpečnej vzdialenosti. Majitelia si ich zabezpečili, aby sa sem nemohli dostať," dodal veliteľ zásahu.

Tréner z malej telovýchovnej jednoty, ktorá sa stará o 16 koní, teraz zháňa kvalitné krmivo. V okrese seno nie je, prisľúbili mu ho kamaráti zo Žiliny. „Zoberte si náklady na dopravu, čiže bude to veľmi, veľmi, ťažký rok pre nás," povzdychol si Cagáň.

V Šuranoch nakrúcal reportér Marek Šilhavík.


ŠURANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kone

Dôležité udalosti