Rybári na Horehroní zažili najsmutnejší víkend. Z katastrofy obviňujú vodnú elektráreň

19_HECKO_VIDEO_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Jej majitelia to však odmietajú.

Hron sa bude roky spamätávať. Tak hodnotia rybári na Horehroní katastrofu, ktorú si všimli cez víkend. Z osemkilometrového úseku rieky vylovili 270 kilogramov uhynutých rýb, medzi nimi aj vzácne kusy.

Rybár Erik Duhan bol na mieste medzi prvými. Podľa jeho slov tam uhynuli hospodársky významné ryby, ale aj chránené druhy ako napr. čerbličky či mihule. Okrem toho stovky pstruhov a lipňov. Podľa členov rybárskeho zväzu z Brezna to bol najsmutnejší víkend.

V pondelok (19. 7.) boli na mieste inšpektori životného prostredia a situáciu preverujú aj policajti, ktorí začali trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany vôd a ovzdušia.


Miestni rybári sa domnievajú, že za katastrofou stojí malá vodná elektráreň pri obci Polomka. Jej správca sa s nami rozprávať o tomto nechcel. Jeho manželka nám ale povedala, že podľa nich nespôsobili úhyn rýb nejakou chybou. Manžel iba opravoval vpust. Problém je podľa nej v tom, čo ľudia do vody nahádžu.

Elektráreň stojí na ich pozemku, nakrúcať sme tam teda nemohli. Ale neporiadok v nej ukazujú fotky zverejnené na sociálnej sieti.

Prečo presne ryby uhynuli zisťujú policajti aj inšpektori životného prostredia. Ešte aj dnes rybári nachádzali na niektorých úsekoch rieky mŕtve ryby.

Reportáž pripravila Martina Kašiarová.


BREZNO, POLOMKA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horehronie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.