Vyšetrovací tím Gorily opúšťa už druhý šéf. Kam povedú jeho najbližie kroky?

Lukáš Kyselica viedol elitný tím dva a pol roka.

Vyšetrovací tím Gorila opúšťa už druhý šéf. Lukáš Kyselica viedol elitný tím dva a pol roka. Muž, ktorého sa pokúšal diskreditovať Marian Kočner, končí v policajnom zbore po 22 rokoch. Kam smeruje, ešte povedať nechce.

Vyšetrovací tím Gorila zriadil v roku 2012 bývalý minister vnútra Daniel Lipšic po tom, čo sa na verejnosť dostali spisy tajných nahrávok, ktoré mali usvedčovať vrcholných politikov z korupcie. Lukáš Kyselica prevzal elitný tím po odchode Mareka Gajdoša v roku 2016. Podľa Denníka N si podal žiadosť o odchod do civilu v utorok ráno.

Akú pracovnú ponuku dostal sa vraj dozvieme prvého októbra, keď mu definitívne skončí pracovný pomer v policajnom zbore. Kyselica vyšetroval aj kauzu objednávky vraždy Sylvie Volzovej, bývalej spoločníčky Pavla Ruska v Televízii Markíza. Koncom minulého roka navrhol Pavla Ruska obžalovať a Marian Kočner sa údajne snažil o Kyselicovu diskreditáciu.

Podnikateľ mal na neho zbierať kompromitujúce materiály, ktoré sa mali objaviť aj na inšpekcii ministerstva vnútra. Karta sa ale obrátila, Kočner sedí a Kyselica stál na čele tímu, ktorému sa po dlhých rokoch podarilo dostať k nahrávke z kauzy Gorila. Našli ich práve u Kočnera.

Odchádza, ako hovorí, s čistým štítom, hoci priznáva, že dnes by niektoré veci vyšetroval inak.

K jeho odchodu sa vyjadrila aj Národná kriminálna agentúra. Uviedla, že tímu Gorila naďalej dôveruje a bude pokračovať vo svojej práci. Aj Lukáš Kyselica hovorí, že tím má pred sebou množstvo práce a jeho odchodom sa nič nemení.

Jeho predchodca Marek Gajdoš si na pracovné podmienky v policajnom zbore sťažoval. Spory mal mať so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý kauzu Gorila dozoroval.

Ak by sa v októbri potvrdilo, že za podobných okolností odchádza aj druhý šéf tímu, člen brannobezpečnostného výboru Ľubomír Galko bude žiadať vysvetlenie. Odchod druhého šéfa sa však podľa neho nesmie odzrkadliť na práci celého tímu.

Viac v reportáži Braňa Tomagu


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sylvia Volzová

Dôležité udalosti