Namiesto mzdy a odstupného dostali šičky vo Svidníku iba pár eur

Výrobu pánskej konfekcie ukončili ešte v polovici júna a majiteľ ju presunul do Srbska.

Iba almužnu dostali poslední zamestnanci talianskej odevnej spoločnosti na severovýchode Slovenska. Majiteľ výrobu presunul do Srbska, no splniť si záväzky u nás zabúda. Šičky sa  márne dožadovali svojich peňazí.

Výplatné pásky si v utorok (30. 7.) ráno vyzdvihli na vrátnici fabriky vo Svidníku, ktorá výrobu pánskej konfekcie ukončili ešte v polovici júna. „Dali nám pásky, pásky teda máme a momentálne to je všetko," povedala nám jedna z prepustených žien.

Sklamanie sa len znásobilo, pretože dôležité bolo to, čo si v pondelok (29. 7.) popoludní našli na účtoch. Mali dostať výplatu plus odstupné. No zistili, že na účet im prišlo po 215 eur každému jednému zamestnancovi. „Myslím si, že je to iba životné minimum. Nie je nám jasné, prečo 215 eur a kedy dostaneme zvyšok," konštatovali prepustené.

Z fabriky odišli šičky, ako sa hovorí, s dlhým nosom. Nikoho z vedenia tu nenašli, aby im vysvetlil čo sa deje. Obrátili sa na odborárskeho predáka. Ten už chystá podania na príslušné úrady.

„Na Inšpektorát práce, takisto aj uvažujeme o žalobe na súd a v neposlednom rade podávame podnet na trestné stíhanie pre nevyplatenie mzdy ako trestný čin," vysvetlil nám Jozef Balica.

Taliansky konateľ odevnej spoločnosti nám poskytol písomné stanovisko. Tvrdí v ňom, že všetko vyplatí, ženy však nevedia kedy. „Doplatok výplaty za mesiac jún bude zaplatený 29. augusta tohto roku a odstupné sa bude realizovať v mesačných splátkach. Budem sa snažiť uhrádzať ich v maximálnej možnej výške," reagoval majiteľ odevnej spoločnosti I.C.A. Svidník Pierro Bucalo.

Podľa Balicu majiteľ má riadne vyplatiť mzdu plus odstupné, ktoré patrí zamestnancom a nie určovať si a diktovať si sám, v akých splátkach a koľko vyplatí. „Čo keď to nedodrží?" pýta sa

Odborári nechcú pripustiť, aby tieto ženy ostali bez svojich peňazí. Mnohé z nich už pribudli do evidencie úradu práce a finančné odstupné im aspoň sčasti zlepší súčasnú neľahkú situáciu.

Vo Svidníku nakrúcal Pavol Sivák.


SVIDNÍK/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prepúšťanie

Dôležité udalosti