Zmätok ľudí na Duchonke: Úrady pred kúpaním varujú, na pláži visí oznam, že sa niet čoho báť

Alojz Hlina.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Hygienici berú vzorky vody z Duchonky počas leta trikrát, z troch miest.

V obľúbenom raji turistov na Duchonke neďaleko Topoľčian sa môžu pochváliť ďalšou raritou. Kým úrady na internete pred kúpaním varujú, rovno na pláži visí oznam, že sa niet čoho báť. A tak sme sa pokúšali zistiť, komu veriť.

Na zmätok nás upozornili diváci. Hygienici začiatkom júla testovali vodu na Duchonke, kde sa najmä cez víkendy ešte aj dnes kúpu húfy ľudí. Na oficiálnej internetovej stránke informujú, že testy totiž dokázali premnožené črevné enterokoky a ecoli, ktoré môžu vyvolať hnačky alebo zápaly močových ciest.

Na hrádzi je ale vyvesený oznam a podľa neho je voda na kúpanie vhodná. Vyvesil ho tam majiteľ penziónu, ktorý stojí tesne pri vode. Ten si dal urobiť vlastný rozbor, dva týždne po tom, ako vodu testovali hygienici.

Hygienici berú vzorky vody z Duchonky počas leta trikrát, z troch miest. Rozdielne výsledky ich neprekvapili. Keď brali vzorky v júni, voda bola tiež dobrá. Kvalita vody v nádržiach sa totiž vraj bežne mení, napríklad, aj podľa počasia.

"Vydávanie a zverejňovanie upozornení na nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie orgánmi verejného zdravotníctva majú pre verejnosť preventívny a odporúčací charakter. Každý jednotlivec vstupuje do takejto vodnej plochy na vlastné riziko," objasnila Marta Igazová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Topoľčanoch.

Vodná nádrž oficiálne nie je vodou na kúpanie ani prírodným kúpaliskom a podľa zákona nemusia ľudí tabuľami na mieste upozorňovať, že voda je závadná. Hygienici ju testujú len preto, že ľudia sa tam roky chodia kúpať.

Ak teda budete váhať či niekam do vody vojsť alebo nie, pozrite si dátum, kedy kto vodu testoval.

Reportáž spracovala Monika Koleková


DUCHONKA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Topoľčany

Dôležité udalosti