Na Slovensku už máme druhý prípad nakazených ošípaných africkým morom

Rita Ora na MTV Europe Music Awards
Zdroj: TV Markíza

Chorobu zaznamenali aj v obci Veľký Kamenec.

Po obci strážne máme na Slovensku už druhý prípad nákazy ošípaných africkým morom, informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa na svojej stránke.

Nákazu zaznamenali v obci Veľký Kamenec, ktorá susedí s obcou Strážne. Nakazená bola zatiaľ jedna ošípaná, ktorá zahynula cez víkend. V utorok sa potvrdila nákaza morom.

Podľa štátnej veterinárnej a potravinovej správy pred úhynom ošípaná prejavovala zmeny zdravotného stavu ako zvýšená teplota, poruchy pohybového aparátu a kožné zmeny, ktoré sú príznakmi moru ošípaných.

V danom chove sa v čase úhynu nenachádzala žiadna iná ošípaná.

Štátna veterinárna správa realizuje opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Ošípané, podobne ako v obci Strážne, budú utratené a neškodne odstránené vo veterinárnom asanačnom ústave.

AMO bol po prvý raz diagnostikovaný na území Slovenskej republiky v obci Strážne pri hraniciach s Maďarskom, o čom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR 25. júla. Štátni veterinárni inšpektori následne usmrtili všetky štyri ošípané v domácom chove, v ktorom bol výskyt potvrdený. V utorok (30. 7.) v rámci opatrení na zabránenie šírenia AMO vykonali preventívnu likvidáciu všetkých ošípaných v obci, ktorých bolo približne 20.

KOŠICE/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ošípané

Dôležité udalosti