V obci na Záhorí zrušia poštu, ľudia sú zúfalí

Starosta tvrdí, že do budovy investovali nemalé peniaze.

Dôchodok si už na pošte v obci nevyzdvihnú. Slovenská pošta plánuje zrušiť ďalšiu pobočku v obci Mokrý Háj pri Skalici. Obyvatelia to nechápu, najmä dôchodcovia krútia hlavou. Vedenie pošty ale tvrdí, že práve táto patrí k najmenej vyťaženým pobočkám na Slovensku.

Každý pracovný deň od 07.30 do 10.30 h. Tieto otváracie hodiny budú platiť už len do konca augusta. Od prvého septembra poštu zrušia. Slovenská pošta nám v stanovisku vysvetlila, že pošta v obci Mokrý Háj patrila už niekoľko rokov medzi najmenej vyťažené pobočky na Slovensku. „Záleží nám na zvyšovaní kvality služieb a spokojnosti zákazníkov. Naším cieľom je efektivizovať a modernizovať poštu," reaguje Slovenská pošta.

Reportérka Soňa Cipínová sa bola presvedčiť, aký je záujem o túto miestnu poštu, na dverách našla oznam, že z prevádzkových dôvodov bola pošta zatvorená.

Starosta Peter Pobuda si spravil vlastný prieskum, podľa ktorého vraj poštu denne navštívi v priemere 35 ľudí. „Je to na zamyslenie, pretože už 15 rokov je Slovenská pošta v našej obecnej budove ,,zadarmo" a neplatí žiadny nájom. Obec platí elektrinu, vodu, plyn. Jednoducho všetky náklady na vykurovanie, teraz sme ju modernizovali dali nové okná, ideme robiť novú fasádu," povedal nám.

Podľa hovorkyne Slovenskej pošty Evy Rovenskej náklady spojené s prevádzkovaním pobočky zahŕňajú náklady spojené s technickým zabezpečením prevádzky, logistikou, správou majetkov a osobné náklady.

„Mne to pripadá tak, že všetko, čo v tomto štáte funguje, zrušme a najlepšie by bolo všetko vidieť len cez čísla, ale za tými číslami sú ľudia," tvrdí Pobuda.

Podobný osud čaká aj ďalšie slovenské pošty. O poštové služby je dlhodobo slabý záujem, zatiaľ čo náklady na ich zabezpečenie rastú. Pomôcť by mala nová stratégia s názvom ,,Pošta 2020", ktorú vedenie prijalo vlani v septembri.

Rátajú s tým, že tieto opatrenia im v roku 2022 ušetria minimálne 30 miliónov eur ročne. ,,Uplatnením tejto stratégie Slovenská pošta získava finančné prostriedky, ktoré investuje do modernizácie služieb pre zákazníkov, vybudovanie reprezentatívnych pobočiek ale aj napríklad na zvýšenie konkurencieschopnosti spoločnosti na trhu práce," vysvetlil riaditeľ Slovenskej pošty.

Inými slovami, ušetria a možno tak poštárkam a doručovateľkám pridajú na plate. No a modernizovať za ušetrené už začali. Na poštách napríklad pribudla možnosť platiť kartou či rýchly výber hotovosti. Aby ale túto službu mohli využiť aj Mokrohájčania, budú si musieť po novom zájsť do Skalice a často aj vyčkať rad.

Nakrúcala reportérka Soňa Cipínová.


MOKRÝ HÁJ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skalica

Dôležité udalosti