Opäť hrozí, že sa tabuľkové platy vo verejnej správe prepadnú pod minimálnu mzdu

Ak zamestnanec nedosahuje mzdu na úrovni minimálnej mzdy, tak zamestnávateľ je povinný mu túto mzdu dorovnať.

Tabuľkové platy zamestnancov vo verejnej sfére sa znova prepadnú pod minimálnu mzdu. Hrozí to, ak štát dvihne najnižšie zárobky na avizovaných 580 eur. Zamestnávatelia im budú musieť na mzdu doplácať ako kedysi.

Od januára tohto roka sa konečne odstránili rozdiely v odmeňovaní verejných zamestnancov. Tou najdôležitejšou zmenou bolo, že všetky platové triedy sa dostali nad úroveň minimálnej mzdy. Dovtedy mnohým zamestnávatelia plat do minimálnej mzdy dorovnávali príplatkami.

„Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí pracujú vo verejnej a štátnej sfére boli aj primerané ohodnotení za to, čo robia. Bol by som rád, keby sme do budúcna už nedostali do situácie, že sa postupne budú musieť do výšky minimálnej mzdy vyrovnávať akékoľvek tarify," zdôrazňoval ešte vlani minister práce Ján Richter. No teraz, po tom, čo oznámil, že minimálnu mzdu navrhujú zvýšiť na 580 eur v hrubom, sa bude situácia opakovať.

Podpis kolektívnej zmluvy totiž zamestnancom vo verejnej správe zabezpečil minimálny rast platov v tomto roku o desať percent a v roku 2020 o ďalších desať. Čo znamená, že najnižšia platová trieda sa začne od januára nie na úrovni 520 eur ale až 572 eur. A táto suma bude pod úrovňou navrhovanej minimálnej mzdy.

„Ak zamestnanec nedosahuje mzdu na úrovni minimálnej mzdy, tak zamestnávateľ je povinný mu túto mzdu dorovnať vo forme doplatku. To znamená, že my môžeme garantovať za štátnu a verejnú sféru to, že ani jeden zamestnanec aj na základe tohto zákona nebude mať mzdu pod minimálnou mzdou," vysvetlila Tatiana Kmecová, hovorkyňa Úradu vlády.

No paradoxne, práve toto zamestnanci nechceli a roky bojovali za spravodlivé odmeňovanie, aby bola minimálna mzda v tabuľkách garantovaná a nie dosahovaná osobným ohodnotením či inými doplatkami. Tabuľky tak bude musieť štát znova upraviť.

Najnižšia platová trieda sa však môže pod minimálnu mzdu prepadnúť ešte hlbšie. Smer pripravuje novelu zákona o minimálnej mzde, aby sa do legislatívy zakotvilo, že nesmie byť nižšia ako 60 percent z priemerného zárobku. Minimálna mzda by sa potom vyšvihla až na úroveň 600 eur.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Platy

Dôležité udalosti