Povedať či nepovedať o nevere? Psychológ to vidí takto

t0908.png
Zdroj: Antonio Guillem/shutterstock.com

Tí, ktorí vedia o nevere kamarátov, stoja pred vážnym rozhodnutím.

Žijete usporiadaný manželský alebo partnerský život, dôverujete svojej polovičke, so všetkým sa s ňou radíte a zrazu sa to stane. Zistíte, že váš partner alebo partnerka vás podviedol/la, resp. niekto z blízkeho okolia vás na ich neveru upozornil.

Najskôr tomu nechcete uveriť, pretože svojej polovičke dôveruje. Ako sa však zachovať, keď je vám neverná? V našej poradni psychológ Robert Krause rozobral tento problém dopodrobna a prezradil aj skúsenosti svojej klinickej praxe.

"V prípade emočnej nevery sme partnerovi neverní v emóciách. Môže to byť letný flirt, rôzne fantázie a predstavivosti, že dôjde k sexuálnemu styku s osobou opačného pohlavia. V prípade fyzickej nevery je to už bozkávanie, pohlavný styk alebo rôzne formy dotyku, ktoré môžu v sebe niesť parameter nevery," vysvetlil.

Povedať pravdu alebo mlčať?

Určite ste sa aj vy stretli s tým, že viete o blízkom človeku, že bol svojmu partnerovi neverný. Stojíte pred dilemou, či mu to povedať alebo mlčať. Krase tvrdí, že by sme si mali uvedomiť princíp spoluúčasti.

"Ak to poviem či nepoviem, budem mať z toho nejaký benefit, ale aj dôsledok. Napriek tomu, že je to vnútorný konflikt a neviete, či povedať alebo nie, mali by ste si dopredu obe veci premyslieť. Môže sa stať, že rozhodnutie povedať o nevere vášmu kamarátovi alebo kamarátke vás rozdelí a nahnevá sa, okrem neverníka, aj na vás. Z odborného hľadiska je veľmi náročné jednoznačne povedať, ktorý variant je ten správny. Rozhodnutie sa odvíja od našich hodnôt, presvedčenia a toho, čo je pre nás dôležité," zdôraznil psychológ.

Vo videu však nájdete odpoveď na to, čo majú robiť podvedení partneri, ktorí vedia o nevere toho druhého, či by sa o nej mali dozvedieť aj deti a ako vyriešiť, či zabrániť partnerskej kríze.


Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/markiza.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.