Na Zemplíne zlikvidovali desiatky prasiat v domácich chovoch, majitelia chcú odškodné

Stalo sa tak po ďalších potvrdených ohniskách afrického moru ošípaných.

Na juhu Zemplína vo štvrtok veterinári utratili desiatky prasiat v domácich chovoch. Reagujú tak na ďalšie potvrdené ohniská afrického moru ošípaných. Majitelia chovov sú nešťastní.

Záhadou zostáva, ako sa k nám africký mor dostal. V susednom Maďarsku zaznamenali v prvom polroku viac ako 700 diviakov chorých na africký mor. U nás zatiaľ chorého diviaka nenašli. Vírus si od našich susedov mohol priniesť nezodpovedný gazda.

Chovatelia, ktorí dnes o ošípané prišli sú presvedčení, že ich prasatá boli zdravé. Či je to tak, ukážu výsledky rozborov krvi utratených zvierat. Miestni veria, že štát ich odškodní.

S odškodňovaním chce začať ministerstvo pôdohospodárstva na budúci týždeň. Za odstavčatá do 40 kilogramov by mohli chovatelia dostať tri eurá za kilogram a za ošípané nad 40 kíl euro štyridsať. Ministerka chce odškodniť len chovateľov, ktorí mali chovy riadne registrované. Len tak ich vraj mohli veterinári preventívne kontrolovať.

Veterinári budú pokračovať v monitoringu ošípaných do desiatich kilometrov od ohnísk nákazy. Vyzývajú, aby hlavne drobnochovatelia dodržiavali opatrenia, ktoré nariadili.

Africký mor ošípaných u nás potvrdili v závere minulého mesiaca. Celkovo naň doteraz ochoreli ošípané v štyroch domácich chovoch.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ošípané

Dôležité udalosti