Dnešní žiaci základných a stredných škôl pijú menej, než ich rovesníci pred rokmi

Ricky Martin ma módnej prehliadke v Paríži
Zdroj: Photographee.eu/shutterstock.com

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR.

Za posledných sedem rokov výrazne klesal počet žiakov, ktorí požívali alkoholické nápoje. Pribudlo viac tých, ktorí abstinovali. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR (riadené Ministerstvom školstva SR) o prežívaní voľného času v on-line priestore a konzumácii legálnych a nelegálnych drog u žiakov základných a stredných škôl. Prieskum sa týkal všetkých typov škôl.

Z podrobnejšej analýzy údajov vyplynulo, že v rokoch 2009 a 2012 patril najvyšší počet opýtaných k príležitostným konzumentom alkoholu, zatiaľ čo v roku 2018 najviac respondentov nepilo tento druh nápojov vôbec.

Najhoršia situácia bola pred rokmi

Najhoršia situácia v oblasti konzumácie alkoholických nápojov bola evidovaná v rokoch 2001, 2003 a 2012, keď alkohol požívali viac než tri štvrtiny opýtaných a k abstinentom patrila približne pätina respondentov.

V tomto roku patrila ku konzumentom alkoholu asi polovica oslovených žiakov ZŠ a SŠ, pričom pomer konzumentov alkoholických nápojov a abstinentov bol skoro vyrovnaný.

Časté kontroly podnikov

Ministerstvo predpokladá, pomerne zlú situáciu pomohli zlepšiť rôzne celospoločenské opatrenia, ako sú časté kontroly podnikov predávajúcich alkohol, oznámenie používania alkoholu rodičom a riaditeľovi školy, finančné postihy rodičov i preventívne opatrenia.

Zároveň ministerstvo školstva každý rok prideľuje školám finančné prostriedky na základe výzvy rozvojového projektu Zdravie a bezpečnosť v školách a školským zariadeniam prostredníctvom výzvy Protidrogová prevencia. Téma prevencie alkoholizmu je zahrnutá aj v prierezových témach štátnych vzdelávacích programov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žiaci

Dôležité udalosti