Policajti uzavreli vyšetrovanie podozrivých úmrtí v domove seniorov IRIS

Gerard Piqué z Barcelony reaguje v príprave proti Neapolu.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Prokurátor už podal na súd obžalobu na Ivana Biháryho a Vanessu Pútikovú.

Vyšetrovanie kauzy podozrivých úmrtí v domove seniorov IRIS už policajti uzavreli. Televízii Markíza to potvrdila bratislavská prokuratúra s tým, že prokurátor podal obžalobu na súd.

Kuchár, ktorý sa vydával za lekára a upratovačka so statusom ošetrovateľky, čelia závažným obvineniam, že klientom zariadenia podávali opiáty aj lieky, ako sa im chcelo.

Prípad sa prevalil minulý rok v júli a ukázal aj na systémové zlyhania či diery v zákonoch.

Oblečený ako lekár, s pohárikom v ruke. Ivan Biháry mal mať pod palcom domov seniorov v centre Bratislavy. Je kuchár, no pred menom si písal tri tituly. Vydával sa za magistra, doktora psychológie a medicíny.

No televízia Markíza má aj zábery, kde kuchár pichá injekcie, na čo oprávnenie nemal.

Vyšetrovateľ Biháryho viní z poškodenia zdravia klientov. A spolu s ním aj Vanessu Pútikovú. Z upratovačky sa stala ošetrovateľka. Má skončenú základnú školu a vraj mesačný kurz zdravotnej sestry. Podľa obvinenia klientom obaja dávkovali lieky či opiáty, ako sa im chcelo.

Vyšetrovateľ mal pracovať s verziou, že na praktiky Biháryho či Pútikovej doplatilo životom minimálne 10 klientov zariadenia. Väčšinou ich však pochovávali bez pitvy a niektorých dali príbuzní spopolniť.

Policajti exhumovali telo jednej klientky na petržalskom cintoríne. Experti v jej tele objavili látku, ktorá tam nemala čo robiť. Ivan Biháry má však na krku ešte jedno obvinenie. Mal šíriť HIV a za to mu paradoxne hrozí vyšší trest, ako za poškodenie zdravia.

Policajti zhromažďovali dôkazy k tejto kauze presne rok. Teraz hlásia, že vyšetrovanie už uzavreli. Podľa našich informácií kompletný spisový materiál aj s návrhom na podanie obžaloby poslali na krajskú prokuratúru koncom júla.

Prokuratúra tvrdí, že majú v rukách množstvo dôkazov aj znaleckých posudkov. Vo väzbe je už len Biháry. Pútikovú prepustili.

Obom hrozí osem rokov za mrežami, Bihárymu za šírenie HIV až 12. Tento prípad však ukázal na veľkú dieru v zákonoch. Neskôr vznikla na župe akási sociálna kobra, ktorá má na zaobchádzanie seniorov v súkromných zariadeniach dohliadať.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dom seniorov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.