Videli ste na cestách zvláštne EČV a neviete, na čo slúži? Tu je prehľad

Súťaž o kamión tehál pre Váš dom!

Niektoré majú inú farbu, iné majú zasa namiesto prvých dvoch písmen iba jedno.

Možno ste si aj vy pri dlhých cestách autom všimli netradičné evidenčné tabuľky vozidiel, ktoré sa od tých klasických trochu líšia. Niektoré majú inú farbu, iné majú zasa namiesto prvých dvoch písmen iba jedno. S týmto prehľadom ich budete vedieť jednoducho rozoznať.

Biela tabuľka so zelenými znakmi a písmenom C

Od iných sa líši aj tým, že sa na nej nenachádza dvojica písmen označujúcich okres. Namiesto toho je v prvom riadku písmeno C, v druhom riadku sa nachádza päť číslic. Používa sa na dovezené vozidlá zo zahraničia a vozidlá, ktoré nie sú schválené v premávke na pozemných komunikáciach, napríklad podomácky zostrojené traktory (tie však od novembra tohto roku budú používať značky s písmenom F).

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Žltá tabuľka s písmenom V

Takýto typ tabuľky sú pridelené vozidlám, ktoré sú určené na jednotlivý vývoz zo Slovenskej republiky. Súčasťou tabuľky je aj červené pole, na ktorom sa vyznačuje doba platnosti.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Biela tabuľka s červenými znakmi a písmenom M

Nájdeme ich na novovyrobených, novokúpených vozidlách alebo vozidlách, ktoré sa používajú na skúšobné jazdy a neboli evidované v Slovenskej republike alebo v inom štáte.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Žltá tabuľka s písmenom H

Zvláštne evidenčné číslo s písmenom H sa používa iba pri historických vozidlách a to len vtedy, ak o tom rozhodne príslušný orgán Medzinárodnej organizácie historických vozidiel.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Biela tabuľky s modrými znakmi a písmenom S

Používajú sa iba na vozidlá, ktoré sú určené na športové účely.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Zelená tabuľka s čiernymi znakmi a písmenom Z

Takéto tabuľky majú pracovné stroje a snežné skútre.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Biela tabuľka s písmenom P

Ak na značke uvidíte namiesto prvých dvoch písmen označujúci okres písmeno P, s piatimi číslicami za štátnym znakom, ide o vozidlá Policajného zboru a Ministerstva vnútra SR. Ak je to nutné, nemusia rešpektovať dopravné značky.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Biela tabuľka iba s číslami

Vozidlá s takýmto druhom značiek patria ozbrojeným silám a Ministerstvu obrany Slovenskej republiky a rozpočtových a príspevkových organizácií v jeho pôsobnosti. Ak je to nutné, nemusia rešpektovať dopravné značky.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

Modré tabuľky so žltými písmenami

Prvé dva znaky tvoria písmená EE alebo ZZ, za ktorými nasleduje päť čísel. Tieto značky patria vozidlám cudzích zastupiteľských úradov so sídlom na území SR (značka EE) alebo vozidlám administratívneho a technického personálu cudzích zastupiteľských úradov (ZZ). Zjednodušene povedané, používajú ich veľvyslanci a zamestnanci veľvyslanectiev.

Zdroj: tvnoviny.sk minv.sk

BRATISLAVA/mal

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠPZ

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.