Ako pripraviť dieťa na školu? Účinná je tzv. Kaizen metóda

Náraz Badiua vymrštil do stromov.
Zdroj: TASR

Psychológ tvrdí, že ratolesť na návrat do lavíc treba pripravovať postupne.

Hoci sú ešte prázdniny, už o takmer tri týždne sa vrátia vaše deti do školy. Niektoré možno jej prah prekročia po prvýkrát v živote. A možno ste si aj vy v týchto dňoch položili v duchu otázku, kedy by ste po sladkých dňoch nič nerobenia mali vaše ratolesti pripravovať na opätovný návrat do školských lavíc alebo materskej školy.

"Musíte si uvedomiť, že deti majú na prázdniny na oddych a načerpanie nových síl. Je fajn nabúrať školský stereotyp. No častokrát si zvyknú na to, že sa nemusia učiť, veľa oddychujú, chodia neskoro spať a ráno majú voľnejší režim. Je pre to dobré robiť zmenu postupnými krokmi," radí psychológ Robert Krause.

Odporúča tzv. Kaizen metódu, teda metódu postupných krokov. Dá sa využiť aj v kontakte s deťmi pri príprave na školský rok, ale vy sami, ak si chcete vybudovať akýkoľvek návyk, ktorý ste dlhodobo odkladali.

Zdroj: Shutterstock.com

Podľa Krauseho jej princíp je založený na tom, že postupne sa dopracujeme k zmene. Napríklad, keď to chceme aplikovať na návrat do školy, v druhej polovici prázdnin začnite sa so svojou ratolesťou hravou formou pripravovať na tento krok.

"Denne si vyhradíme 10 až 15 minút denne na to, že sa budete s ním iba rozprávať o tom, čo si zo školy pamätá i na čo sa v nej teší. Neskôr môže pribudnúť debata o predmetoch, ktoré vašu dcéru alebo syna v novom školskom roku čakajú. Teda venujete im svoju pozornosť a čas. V polovici augusta k tomu môže pribudnúť zmena denného režimu, napríklad skracovať mu čas, dokedy môže byť hore, až dosiahneme taký čas, aký mal cez školský rok," odporúča psychológ.

Neporovnávajte dieťa slovami ... Ty si

Pri zavádzaní Kaizen metódy by si rodičia mali dávať pozor na to, aby dieťa neporovnávali so súrodencami, resp. inými deťmi. Nemali by ste používať na porovnávanie spojenie ´Ty si´, pretože útočí na identitu dieťaťa.

Ak sa dieťa nechce pripravovať postupne na školu, hnevá sa na to a začne plakať, mali by ste mu povedať, že to vnímate. No rozhodne by ste mali trvať na tom, že sa podľa vytýčeného času budete rozprávať o škole.

Krause upozorňuje na to, že veľa rodičov robí chybu v tom, že ak sa dieťa hrá, vytrhne ho z tohto procesu a začne tlačiť na to, aby sa spolu hneď učili. "Dôležitá je príprava. Rodič môže prísť za dieťaťom a dať mu desať minút na to, aby sa dohralo a potom by ste sa išli spoločne učiť," vysvetlil odborník.

Vo videu vám Krause poradí, čo máte robiť, ak vám dieťa na otázku - Čo bolo v škole? - povie obvyklé slovo - nič.


Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti