Kukurica je zázrak zázrakov. Je dobrá pre diétu, celiatikov i libido

Pomáha aj odbúrať stres a zabezpečuje krásne vlasy.

Niekto mu ju má rád slanú, niekto sladkú. V niektorých častiach Slovenska je to hlavné jedlo na páračkach. Reč je o kukurici, ktorá sa pri tejto príležitosti podáva s makom a maslom. Za to, že ju môžeme jesť ďakujeme Amerike, kde bola prastará kultúrna plodina.

Už od nepamäti je nazývaná kráľovnou našich polí, nielen z dôvodu jej veľkoplošného zastúpenia na našom území, ale aj z hľadiska jej širokého uplatnenia ako krmoviny, potraviny a v neposlednom rade ako cennej suroviny pre priemyselné využitie. Hoci sa často hovorí o kukurici ako o zelenine, ide o obilninu, ktorej existuje viacero odrôd.

U nás je najrozšírenejšie kukurica lahôdková, kŕmna a pukancová. Na potravinárske účely sa často používa kukuričná múka a krupica.

Najmä v lete kukuricu obľubujeme konzumovať varenú so soľou, ďalšou možnosťou je ugrilovať ju s bylinkovým maslom. V značnej miere sa používa kukurica pukancová, z ktorej pražením zŕn vznikajú pukance (pop-corn).

Zdroj: Teleráno

Kvalita a čerstvosť kukurice sa dá ľahko rozpoznať -šupky sú sýto zelené. Táto obilnina sa dá zavárať a ľahko si tým vieme zabezpečiť zásoby na zimu.

Diéta a celiakia

Kukurica má dôležité miesto aj v diétnej strave, pretože je vhodná pre celiatikov, keďže neobsahuje lepok. Veľmi cenný vo výžive ľudí je olej získaný z klíčkov kukurice, ktorý obsahuje viac ako 50 percent kyseliny linolovej.

Kukuričné zrno vo fyziologickej zrelosti obsahuje 71 percent škrobu, tri percentá cukru, 12 percent bielkovín a 1,7 percenta vlákniny.

Vzhľadom na skutočnosť, že kukurica je pomerne bohatá na bielkoviny, zaraďujeme ju medzi vhodné potraviny pre vegetariánov a vegánov.

Kukurica a vitamíny v nej

Pre vysoký podiel vlákniny je účinná proti zápche, pri pravidelnej konzumácii upravuje trávenie a pomáha predchádzať vzniku rakoviny hrubého čreva. Má močopudné účinky, odporúčaná je aj pri chorobách obličiek a močových ciest. Chráni telo pred vplyvom voľných radikálov.

Pre kukuricu platí obzvlášť zaujímavá skutočnosť, že na rozdiel od iných potravín s vysokým obsahom antioxidantov, varenie kukurice v skutočnosti množstvo antioxidantov zvyšuje.

Vysoký obsah karotenoidovv žltej kukurici (najmä luteín a zeaxantín) má priaznivé účinky na zrak. Kukurica obsahuje škrob, bielkoviny, tuky, celulózu, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, C, provitamín A (karotén) a vitamín E.

Ako ďalej hovorí lekárka ÚVZ Janette Stamova pre vysoký obsah najmä vitamínu B1 (v 100 gramoch kukurice až 150 miligramov), vplýva obzvlášť priaznivo na mozog a nervy.

Obsahuje významné množstvo vitamínu B7, potrebného pre zdravú pleť a husté vlasy. Na zvýšenie vitality nášho organizmu a lepšie prekonávanie stresu slúži kyselina pantoténová, teda vitamín B5.

Zdroj: shutterstock.com/Monkey Business Images

Kyselina listová (vitamín B9) stimuluje rast, krvotvorbu a má omladzujúci účinok. Z minerálnych látok v nej prevláda draslík, ktorý podporuje najmä kardiovaskulárny systém, fosfor a horčík pôsobiaci pôsobí proti svalovým kŕčom a pomáha znižovať stres.

Zo stopových prvkov stojí za povšimnutie mangán, ktorý sa  podieľa sa na chemických procesoch v tele, vrátane spracovania cholesterolu, sacharidov a bielkovín. Ďalej je to meď, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu kolagénu a elastínu.

Nikel podporuje vstrebávanie a pôsobenie železa, molybdén sa spolupodieľa na odvádzaní kyseliny močovej von z tela, ale aj jód. Ten je nutný pre správnu funkciu štítnej žľazy, reguluje rýchlosť telesného metabolizmu.

Obsahuje i selén, ktorý zvyšuje odolnosť imunitného systému. V kukurici je aj zinok, ktorý posilňuje väzivové tkanivo, pôsobí na produkciu hormónov. A nechýba ani železo, ktoré zlepšuje krvotvorbu a okysličovanie buniek.

„Približne 100 gramov kukurice pokryje takmer polovicu dennej potreby železa. Vysoké koncentrácie polynenasýtených mastných kyselín v klíčku kukurice aktivujú pohlavné žľazy, preto kukurica pôsobí na posilnenie libida potencie," dodáva Stamová.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.