Úrokové sadzby ostanú nízke ďalšie roky, myslí si nemecký financmajster

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio spolu na červenom koberci v Cannes
Zdroj: AP Photo/Yves Logghe

ECB už avizovala ďalšie stimuly na podporu hospodárstva eurozóny.

Nemecký minister financií Olaf Scholz očakáva, že úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú veľmi nízke počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Vyhlásil to v sobotu (17. 8.) počas dňa otvorených dverí na ministerstve financií.

Podľa neho by firmy mali využiť príležitosť takmer nulových nákladov na pôžičky na investície v súkromnom sektore.

ECB už avizovala ďalšie stimuly na podporu hospodárstva eurozóny. Banka dúfa, že zastaví špirálu, ktorá by mohla viesť k recesii hospodárstva.

Na otázku jedného z návštevníkov o jeho názore na zvýšenie úrokových sadzieb Scholz odpovedal, že podľa neho k tomu nedôjde niekoľko nasledujúcich rokov. Nemecký minister poznamenal, že menová politika centrálnych bánk na celom svete vrátane ECB je v súčasnosti uvoľnená.

„Želal by som si viac investícií v súkromnom sektore," povedal Scholz a poukázal na oveľa väčšiu ochotu spoločností a investorov v Spojených štátoch vložiť peniaze do nových projektov alebo podnikateľských nápadov.

Na otázku mladšieho návštevníka počas panelovej diskusie na ministerstve financií, či má dobrý investičný tip v časoch nulových úrokových sadzieb, sa Scholz zasmial a uviedol, že podľa zákona mu pravdepodobne také poradenstvo nie je dovolené. „Len to nerobte ako ja. Jednoducho som ich dal na svoj sporiaci účet," dodal.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ECB

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.