Domáce

Kde napísali deviataci monitor najhoršie a kde najlepšie

Testovanie Monitor 9 - ilustračná snímka
Zdroj: TASR

Prečítajte si ako dopadlo vaše dieťa.

Tohtoroční deviataci obstáli v Testovaní 9 horšie ako ich spolužiaci minulý rok. Klesol aj počet žiakov, ktorí dosiahli z matematiky aj slovenčiny 90 percent a viac. Tí idú na stredné školy bez prijímacích pohovorov.

Kým vlani ich bolo 2 779, teda vyše sedem percent, tento rok dosiahlo takýto výsledok 1740 deviatakov zo škôl s vyučovacím jazykom slovenským, čo je asi 4,4 percenta. Už druhý rok po sebe mala najviac žiakov s takýmto výsledkom Základná škola Okružná v Michalovciach. Vyplýva to z výsledkov tohtoročného Testovania 9, ktoré dnes zverejnilo ministerstvo školstva a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

V matematike aj v slovenčine sa viac darilo žiakom vo veľkých školách (s viac ako 82 deviatakmi). Monitor napísali lepšie školy v mestách nad 15-tisíc obyvateľov.

„Tie dosiahli štatisticky významne lepšie výsledky v porovnaní s vidieckymi a menšími mestskými školami,“ uviedol v hodnotiacej správe NÚCEM. V oboch predmetoch dopadli lepšie cirkevné ako štátne a súkromné školy. O niečo lepšie sa darilo dievčatám ako chlapcom.

Najlepšie okresy v matematike

1. Kysucké Nové Mesto

2. Medzilaborce

3. Snina

4. Bratislava I.

5. Sobrance

6. Humenné


Najhoršie okresy v matematike

1. Veľký Krtíš

2. Gelnica

3. Rimavská Sobota

4. Rožňava

5. Trebišov

6. Levoča

Tzv. monitor z matematiky napísali žiaci tento rok priemerne na 54,67 percenta, vlani tento výsledok presiahol 60 percent. Najlepšie sa v tomto predmete darilo žiakom v okresoch Kysucké Nové Mesto, Medzilaborce, Snina, Bratislava I, Sobrance a Humenné. Výrazne horšie ako je celoslovenský priemer napísali testy z matematiky v okresoch Veľký Krtíš, Gelnica, Rimavská Sobota, Rožňava, Trebišov, Levoča, Lučenec, Revúca a Krupina.

Výsledky ukázali, že veľa slabých žiakov je práve v okresoch s vysokou nezamestnanosťou. „Potvrdila sa súvislosť a korelácia medzi úrovňou nezamestnanosti v okrese a dosiahnutej úspešnosti žiakov v danom okrese,“ uviedol v správe NÚCEM. Rozdiel medzi priemerným výsledkom z matematiky v najúspešnejšom okrese - Kysucké Nové Mesto a najhoršom – Veľký Krtíš, je 26 percent.

Najlepšie okresy v slovenčine

1. Bratislava I.

2. Bratislava IV.

3. Humenné


Najhoršie okresy v slovenčine

1. Gelnica

2. Trebišov

3. Rožňava

4. Revúca

5. Veľký Krtíš

6. Rimavská Sobota

7. Poltár

Priemerný výsledok zo slovenčiny bol tento rok na úrovni 62 percent, vlani to bolo 67,51 percenta. Výrazne lepšie ako celonárodný priemer napísali testy zo slovenčiny v okresoch Bratislava I, Bratislava IV a Humenné.

Naopak, výrazne horšie dopadli deviataci v okresoch Gelnica, Trebišov, Rožňava, Revúca, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Poltár, Levoča, Svidník. Žiakom sa viac darilo v úlohách na čítanie s porozumením, než v jazykovej zložke a literatúre.

Všetky výslekdy testovania nájdete tu!

Výsledky monitoru národnostných menšín

Horšie ako vlani dopadli testy aj na školách s vyučovacím jazykom maďarským. Monitor z maďarčiny tam deviataci napísali na 56,35 percenta, vlani to bolo 62,74 percenta.

O niečo horšie v priemere dopadol aj test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry, ktorý písali títo žiaci.

Test z ukrajinského jazyka a literatúry písalo 32 žiakov. Priemerný výsledok bol 64,38 percenta, čo je asi o osem percent menej ako dosiahli minuloroční deviataci.

Testovanie 9-2014 písalo 12. marca viac ako 42-tisíc deviatakov na 1 448 základných školách. Takmer 2 900 žiakov bolo zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Úlohy v testoch boli zamerané na logické myslenie, porozumenie textu. Mali overiť hĺbku vedomostí a zručností a to, ako dokážu žiaci aplikovať poznatky v praktických súvislostiach. 

Školy s najlepšími výsledkami podľa krajov

V Košickom kraji bodovala Základná škola (ZŠ) T. J. Moussona v Michalovciach. Jej žiaci dosiahli z matematiky v priemere 87,8 percenta a zo slovenčiny 77,5 percenta.

Najlepšou školou v Prešovskom kraji je ZŠ Študentská v Snine, kde monitor z matematiky napísali deviataci v priemere na 83,1 percenta a zo slovenčiny na 77,6 percenta.

V Banskobystrickom kraji je na prvom mieste ZŠ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. Z matematiky tu žiaci priemerne dosiahli 79,3 percenta a zo slovenčiny 83,1 percenta.

Najlepšie výsledky v Žilinskom kraji mala ZŠ Nábrežná v Kysuckom Novom Meste. Test z matematiky tu žiaci napísali na 82,3 percenta a zo slovenčiny na 74,5 percenta.

V Nitrianskom kraji je najúspešnejšou školou ZŠ sv. Don Bosca na Ulici Ľ. Fullu v Topoľčanoch. Priemerný výsledok z testu z matematiky  tu bol 71,6 percenta, zo slovenčiny 75,1 percenta.

Škola, ktorej sa najviac darilo v Trenčianskom kraji, je ZŠ Kubranská v Trenčíne. Deviataci dosiahli z testu z matematiky 74,7 percenta, zo slovenčiny 81,3 percenta.

V Trnavskom kraji sa najlepšie umiestnila ZŠ Komenského v Senici. Priemerný výsledok z testu z matematiky tu bol 73,7 percenta a zo slovenčiny 74,3 percenta.

Rebríček škôl v Bratislavskom kraji vedie ZŠ sv. Františka z Assisi na Karloveskej v Bratislave. Z oboch predmetov tu deviataci dosiahli viac ako 80 percent. Z matematiky napísali test na 81,1 percenta, zo slovenčiny zas na 81,2 percenta.
 

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.