Panika medzi veľkofarmármi prasiat. Väčšina má veľkochov kúsok od Maďarska

Ilustračná snímka.
Zdroj: TARS/AP

Situácia môže zatriasť celým slovenským trhom ošípaných.

Africký mor sa šíri ďalej. Veterinári potvrdili 3 nové prípady. Dvakrát sa zistila nákaza u diviakov a jedenkrát u ošípanej v domácom chove. Všetky nálezy sú z infekčnej oblasti. Veľkochovatelia sa obávajú, že africký mor sa priblíži k bránam ich fariem.

V troch obciach na Zemplíne v utorok (20. 8.) od domu k domu veterinári porážali ďalšie ošípané. „Takže od rána sa usmrcujú zvieratá, uvidíme, či z týchto zvierat niektoré zareagujú pozitivitou," povedal šéf potravinovej a veterinárnej správy Jozef Bíreš.

Horšie je, že v infekčnej oblasti sú aj menšie farmy s chovom od 300 do 600 kusov prasiat. Tamojšie maštale sú teraz hermeticky uzavreté. „Tam budeme určite obmedzovať posun či živých zvierat, ktoré nemôžu tú oblasť opustiť a takisto mäso a mäsové výrobky, čiže už sú títo chovatelia obmedzení," tvrdí Bíreš.

Najväčšia obava ale panuje medzi veľkofarmármi

Drvivá väčšina našich priemyselných chovov má totiž maštale v kritickej zóne a teda len kúsok od hraníc s Maďarskom, kde africký mor zúri oveľa intenzívnejšie ako u nás.

„Je to v oblasti s obrovskou denzitou, to znamená s veľkým výskytom diviačej zveri, ktorá migruje," tvrdí Emil Macho zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Zdroj: TV Markíza

Chovatelia sedia na časovanej bombe, stačí, aby sa jedna z týchto veľkofariem ocitla v infekčnej oblasti a už to môže zatriasť celým slovenským trhom ošípaných. „Budú nejakým spôsobom obmedzení v chove, nebudú môcť vyvážať odstavčatá, budú tam prijaté prísne sanitárne opatrenia," vysvetlil Macho.

Sebestační sme totiž ani nie na 40 percent. Iba každé šieste prasa, ktoré zjeme, má pôvod zo Slovenska. „Nahrubo vyrátaná suma, pokiaľ by sme museli skrz africký mor ošípaných zlikvidovať všetky jestvujúce chovy a je ich skutočne zopár tých zásadných na Slovensku, tak rádovo sa určite bavíme cez sumu niekde cez 150 - 160 miliónov EUR, povedal Macho.

Zdroj: TV Markíza

Bravčovina pritom predražuje nákupy Slovákov už niekoľko mesiacov, jej cena stále stúpa.
Riadi sa obchodovaním na nemeckej burze. No a keďže africký mor postihol aj Áziu, Čína skupuje európske zásoby. To tlačí na ceny bravčového. Zdražovanie pritom ešte nemuselo skončiť.

Kvôli africkému moru navštívi Slovensko aj Európska komisia. Delegácia z Bruselu príde do infekčnej oblasti v okolí Trebišova už ne budúci týždeň.

Pozrite si reportáž Mareka Gudiaka, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA, ZEMPLÍN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zemplín

Dôležité udalosti