Poľovníci dostali prvé chladiace boxy na ulovených diviakov

amo.mp4
Zdroj: TASR

Opatrenie súvisí so zabránením šírenia afrického moru ošípaných.

Agrorezort začal s distribúciou chladiacich boxov pre poľovníkov na dočasné uskladnenie ulovenej diviačej zveri. Súvisí to s nariadením intenzívneho lovu diviakov v rámci opatrení na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných. Prvé chladiace zariadenia doviezli v stredu do Trebišovského okresu, v ktorom od konca júla zaznamenali viacero prípadov domácich ošípaných i diviakov nakazených vírusom AMO.

"Osadených bude 595 chladiacich zariadení v nárazníkových zónach, ktoré sú pri slovensko-maďarskej a slovensko-ukrajinskej hranici," uviedol v obci Zatín v okrese Trebišov generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Jaroslav Regec. Dodávky pre poľovné revíry budú podľa neho v počte 30 až 36 kusov týždenne, ukončené by mali byť za dva a pol mesiaca.

Situáciu s AMO v Trebišovskom okrese Regec označil za vážnu. "K dnešnému dňu máme zaznamenaných 13 prípadov afrického moru ošípaných v domácich chovoch a päť prípadov u diviakov, z toho konkrétne tri diviaky boli ulovené a dva nájdené," povedal.

Zdroj: TASR

Ústredný riaditeľ štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš konštatoval, že sú potrebné radikálne opatrenia na zníženie stavu diviakov. "Tieto boxy chápeme ako jeden z prvkov, ktorý by mal prispieť k zníženiu rozširovania choroby," povedal. Ulovené diviaky budú v boxoch, dokiaľ nebude známy výsledok vyšetrení z ich vzoriek. V prípade potvrdenia AMO pôjdu všetky diviaky z boxu do kafilérie, pri negatívnych vzorkách môže ísť diviačie mäso na konzum.

Špeciálne chladiace zariadenia majú rozsah teploty od -5 do +10 stupňov Celzia, zmestí sa do nich zhruba desať diviakov. Cena jedného zariadenia je podľa Bíreša okolo 5 500 eur.

Inštaláciu boxov označil prezident Slovenskej poľovníckej komory Tibor Lebocký za významnú pomoc štátu pre užívateľov poľovných revírov, aby dokázali plniť prísne nariadenia v súvislosti s bojom proti šíreniu AMO. "Dostali sme za úlohu znížiť populačnú hustotu diviačej zveri na Slovensku, to znamená, že budeme musieť pristúpiť k intenzívnejšiemu lovu," konštatoval.

Šéf ŠVPS zároveň informoval, že v súvislosti s výskytom AMO a prijatými opatreniami prídu v nedeľu (25. 8.) na Slovensko na tri dni experti z Európskej komisie. "Chceme si s nimi vymeniť názory, pretože mnohé veci, ktoré my uplatňujeme, poviem, nie sú v súlade s európskou legislatívou, pretože tu sú špecifické podmienky, ktoré musíme rešpektovať," konštatoval.


ZATÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Africký mor

Dôležité udalosti