Nitru čakajú najväčšie dopravné obmedzenia v histórii

Monika Hilmerová
Zdroj: TASR

Začína sa rekonštrukcia Univerzitného mosta v centre meste.

Po dlhých rokoch príprav sa tento týždeň začína rekonštrukcia Univerzitného mosta v centre Nitry. Jeho polovicu uzavrú už v stredu (28. 8.) Vodiči si musia čakať, že v pondelok (26. 8.) predtým sa na uzávierku začnú chystať zmenami svetelnej signalizácie a búraním cestných ostrovčekov.

Rekonštrukcia mosta prinesie masívne dopravné obmedzenia nielen v meste, ale aj v blízkom okolí. Obyvatelia aj návštevníci Nitry sa budú musieť vyzbrojiť mimoriadnou dávkou trpezlivosti a ohľaduplnosti.

"Univerzitný most je pre dopravu v našom meste kľúčový. Som veľmi rád, že sme konečne dospeli do bodu, kedy sa most rekonštruuje. Obyvatelia a návštevníci nášho mesta sa tak budú môcť cítiť pri jeho prejazde opäť bezpečne," hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Je presvedčený, že každý obyvateľ Nitry si uvedomuje dôležitosť tejto stavby a že dopravné obmedzenia ľudia prijmú s pochopením. "Dobrou správou je, že nepríde k úplnej uzávierke, ale polovica mosta bude po celú dobu prác prejazdná," doplnil.

Približne na štvrť roka uzavrú najskôr polovicu mosta zo strany UKF a potom na rovnaký čas druhú polovicu mosta zo strany SPU.

Nákladné autá nad 3,5 tony, nebudú jazdiť po meste. Dopravné značenia ich vyvedú na obchvat Nitry.

Rekonštrukcia Univerzitného mosta sa dotkne všetkých obyvateľov Nitry. Najväčším komplikáciám budú pravdepodobne čeliť obyvatelia Chrenovej.

Takto to bude v Nitre vyzerať

Polovica Univerzitného mosta bude v dvoch pruhoch prejazdná von z centra mesta, smerom na Chrenovú. V meste tak vznikne akoby jeden veľký okruh. Povedie cez Univerzitný most, Slančíkovej ulicu, Chrenovský most, Wilsonovo nábrežie.

Zdroj: infografika: Roman Oravec

Aby bol tento hlavný okruh mestom prejazdný a premávka v ňom plynulá, dôjde k viacerým úpravám ciest. Vybúrajú sa napríklad ostrovčeky oproti obchodnému domu Centro Nitra.

Pri jazde od okružnej križovatky medzi Mostnou a Napervillskou smerom k Chrenovskému mostu autá nebudú môcť pokračovať rovno k Mlynom, dopravné značenie ich pri Chrenovskom moste nasmeruje na Kmeťkovu, kadiaľ sa do centra môžu dostať buď po Fraňa Mojtu alebo po Mostnej.

Zdroj: Facebook/Polícia SR - Nitriansky kraj.

Z jednosmerky medzi Chrenovským mostom a Univerzitným mostom na ulici Nábrežie mládeže sa logicky nebude dať dostať na Univerzitný most, prikázaný smer jazdy sa tu zmení doľava, teda na Chrenovú.

Všetkým zmenám v doprave bude prispôsobená svetelná signalizácia. Vyzývame všetkých vodičov, aby dôsledne sledovali dočasné dopravné značenia, prípadne sa riadili pokynmi policajtov.

Na dobu niekoľkých mesiacov bude prechod centrom mesta autami problematický. Mesto vyzvalo obyvateľov Nitry, aby zvážili použitie alternatívnych spôsobov prepravy.

"Kto len trochu môže, nech prejde na bicykel alebo nech sa prepraví pešo - hovoríme hlavne o obyvateľoch sídliska Chrenová. Obávame sa, že v čase uzávierky mosta budú tieto spôsoby prepravy rýchlejšie," informoval o zmenách tvnoviny.sk hovorca mesta Tomáš Holúbek.

NITRA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dopravné obmedzenia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.