Rodičia za školské potreby zaplatia viac ako vlani. Pripraviť by si mali aj 100 eur

Prvý školský deň.
Zdroj: TASR

Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú príspevok na nákup školských potrieb.

Rodičia školákov by si mali na začiatok školského roka pripraviť viac ako 100 eur. Školské potreby ich budú stáť viac ako minulý rok.

„Z najnovších údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že veľká časť školských potrieb medziročne zdražela. Školský zošit v priemere o 4 %, poznámkový blok  formát A4 či ceruzka o viac ako 7 % a guľôčkové pero o 9 %. Približne štvorpercentné navýšenie ceny sa dotklo aj pastelových farbičiek a výkresov,“ potvrdila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Najnákladnejší sú prváci

Najnákladnejší sú prváci. Rodičia im kupujú skôr klasické atktovky s detskými motívmi, mnohí zas upredností plecniak na viac rokov. Dnes už nie je jedno ani to, či je prvák pravák alebo ľavák. Odlíšené sú aj perá či ceruzky a majú ergonomicky vytvarovaný úchop.

Priemerná cena základných školských potrieb pre prváka sa tak pohybuje v rozmedzí od 45 eur a viac v závislosti od vybraných značiek. K tomu treba pripočítať cenu tašky a peračníka, čiže sumu 65 eur a viac.

TIP: Začína sa škola, rodičia by mali myslieť na päť dôležitých vecí

Z prieskumu Poštovej banky z roku 2017 vyplynulo, že za zošity väčšina rodičov utratí do 20 eur, podobnú sumu na začiatku školského roka investujú aj do peračníka a ďalšiu dvadsaťeurovú bankovku vytiahnu pri úhrade písacích potrieb. „Školské potreby pre jedno dieťa tak spolu s prezuvkami stoja od 50 do 150 eur. Skoro tretina opýtaných pritom pociťuje, že výdavky na školské potreby sa z roka na rok zvyšujú,“ dodala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Príspevok od štátu

Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa, ktorý predložili poslanci koaličného Smeru-SD, definitívne schválil parlament ešte v júni.

Príspevok vyplatia úrady práce rodičom automaticky v októbri spolu s detskými prídavkami.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prváčik

Dôležité udalosti