Samko zomrel po dvoch dňoch. Matka viní nemocnicu a opisuje ako mal prebiehať pôrod

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Galantská nemocnica sa bráni.

Nestihli ho objať ani sa s ním rozlúčiť. Manželia z Galanty prežívajú ukrutnú bolesť. Deväť mesiacov čakania na ich vytúžené prvé dieťa sa zmenilo na rodinnú tragédiu. 

Osemnásťročná Dominika porodila v galantskej nemocnici syna. V stredu ráno, po dvoch dňoch, malý Samko zomrel. Zdrvená matka za smrť viní nemocnicu. "Pocity sú strašne ťažké, ja to neviem ani opísať, ale neviem ako budem bez neho takto žiť," povedala matka zosnulého syna Dominika.

Dominika mala deväť mesiacov bezproblémové tehotenstvo. Chodila na pravidelné kontroly, všetko bolo v poriadku. Monitory dieťaťa boli ukážkové. S manželom sa na prvého potomka veľmi tešili. "Čakať deväť mesiacov bez komplikácii a zrazu ťažký pôrod a vlastne celé sa to pokazilo," pokračovala Dominika.

Dominika mala termín pôrodu osemnásteho augusta. Tri dní už prenášala. V stredu minulý týždeň išla do galantskej nemocnice k lekárovi na plánovanú kontrolu. Povedala mu vraj, že krváca a on ju poslal domov s tým, že v piatok má prísť a už ju hospitalizujú. "Štvrtok vlastne do piatku som krvácala aj bolesti som mala," opisovala Dominika.

V piatok ju hospitalizovali a dali jej injekciu proti bolesti. V sobotu vraj s ňou nič nerobili. Údajne upozorňovala sestričku, že niečo sa jej nezdá a má opätovné bolesti, no keďže je prvorodička, nevedela situáciu vyhodnotiť.

"V nedeľu večer sme dostali večeru po večeri som sa išla osprchovať odtiekla mi plodová voda, ale iba postupne, nie celá. Poslali ma spať, že mám ísť spať, že aj keď mám bolesti, že to mám vydržať, že mám vlastne nabrať energiu na pôrod. Aj keď som jej povedala, že to máme určite dedičné, lebo všetky ženy sa v našej rodine neotvárajú, všetky chodia cisárskym rezom, a napriek tomu mi povedala, že nález na cisársky rez nie je, že budeme čakať," hovorila mladá Dominika.

V pondelok o tretej začala mať už vysilená Dominika kontrakcie. "Už som stála pri posteli a krvácala som prúdom už som mala pod sebou množstvo krvi a povedala mi toľko, že mám to predýchať, že to určite pôrod nie je, že to zistím sama, keď to bude pôrod nakoniec," reagovala Dominika.

O necelé tri hodiny neskôr už bola na pôrodnej sále. Zdravotnícky personál jej vraj nič nepovedal, len aby rýchlo tlačila. "Nakoniec som ho vytlačila, bol celý modrý nehybný nedýchal. Povedali vraj, že je to moja chyba a nadýchol sa plodovej vody, že vlastne v tej vode sa nachádzalo množstvo smoly jeho stolice," vravela matka zosnulého syna.

"Nemocnici je úprimne ľúto tejto nešťastnej udalosti. Spomínaná rodička bola od začiatku hospitalizácie neustále monitorovaná a nič nenasvedčovalo možným zdravotným komplikáciám. Pôrod prebehol spontánne. Žiaľ dieťa po narodení nedýchalo a prítomný neonatológ a anesteziológ okamžite začali s jeho resuscitáciou," reagoval hovorca siete nemocníc Svet Zdravia Tomáš Kráľ.

Malého Samka previezli v kritickom stave na bratislavské Kramáre. Aj napriek snahe lekárov Dominikinho prvorodeného syna nezachránili. Samko žil ani nie 48 hodín.

Dominika si myslí, že tragédii sa dalo predísť, ak by jej spravili cisársky rez. Na nemonicu podá v najbližších dňoch sťažnosť obráti sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podá aj trestné oznámenie. Chce presne vedieť, prečo jej syn zomrel.

Reportáž nakrúcal Roman Ruttkay


GALANTA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Galanta

Dôležité udalosti