Samko mladým rodičom zomrel dva dni po pôrode: Už vedia, prečo ich bábätko neprežilo

Eskalátor.
Zdroj: TV Markíza

Prvorodička Dominika mala ukážkové tehotenstvo, no potom osem dní prenášala.

Namiesto krstu pripravujú pohreb. Osemnásťročnú Dominiku zo Sládkovičova a jej priateľa čaká najťažší deň v živote. Musia sa rozlúčiť s prvorodeným synom. Mladá žena porodila Samka v galantskej nemocnici. Žil iba dva dni. Užialená žena viní zo smrti syna nemocnicu. Tá akékoľvek pochybenie odmieta.   

Kočík, postieľka či perinka. To všetko mali Dominika a jej priateľ pred narodením malého Samka už týždne pripravené.

Mladý pár sa štyri dni po tragédii dozvedel presnú príčinu úmrtia ich syna. V pitevnej správe je napísané, prečo dieťa zomrelo.

"Čakala som to. Aj patológ mi to dneska potvrdil, že dieťa sa zadusilo smolkami, že už malo byť dávno na svete," vravela matka zosnulého bábätka Dominika Nosálová.

Prvorodička Dominika mala ukážkové tehotenstvo. Osem dní prenášala. V stredu minulý týždeň vraj trochu krvácala, a tak išla do galantskej nemocnice. Lekár ju poslal domov s  tým, že v piatok ju hospitalizujú. Do piatka krvácanie neprestávalo a pridali sa aj bolesti v podbrušku. To už jej dali injekciu. V sobotu s ňou nerobili nič. V nedeľu jej v sprche odtiekla časť plodovej vody.

"Poslali ma spať, že mám ísť spať, že aj keď mám bolesti, že to mám vydržať, že mám nabrať energiu na pôrod," vravela Dominika.

V pondelok o tretej poobede začala mladá žena vraj silno krvácať. Videla to vraj aj zdravotná sestra. "Krvácala som prúdom, už som mala pod sebou množstvo krvi. Povedala mi toľko, že to mám predýchať, že to určite nie je pôrod, že to zistím sama, keď to bude pôrod," pokračovala Dominika.

O necelé tri hodiny neskôr už rodila. Malý Samko bol modrý a nedýchal. Museli ho oživovať. Vo veľmi zlom stave ho previezli na Kramáre do Bratislavy, kde sa im ho už nepodarilo zachrániť.

Rodina je naďalej presvedčená, že Dominike mali urobiť sekciu, teda cisársky rez a Samko teraz mohol žiť. Údajne aj prosili personál, aby zakročili cisárskym rezom. Nechceli vraj o tom ani počuť. "Zdravotný stav rodičky bol počas celej doby štandardný a bez vážnych komplikácií. Neustály monitoring dieťaťa takisto nevykazoval žiadne problémy, preto nebol dôvod na sekciu," vyjadril sa hovorca nemocnice Tomáš Král.

Dominika s priateľom už dokončujú sťažnosť na nemocnicu, ktorú následne bude riešiť Úrad pre dohlaď nad zdravotnou starostlivosťou. Podajú aj trestné oznámenie. Samka pochovajú v utorok na budúci týždeň.

Téme sa venoval reportér Roman Ruttkay


GALANTA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti