Rusko a Ukrajina budú ďalej rokovať o cene za plyn, ešte sa nedohodli

Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod.
Zdroj: SITA

Rusko sa vyhrážalo, že preruší dodávky zemného plynu na Ukrajinu už dnes nadránom.

Osemhodinové rokovanie v Bruseli medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou komisiou sa skončilo dnes nadránom bez dohody, ktorá by vyriešila spor o cenu zemného plynu. Takáto situácia zvyšuje riziko, že dodávky plynu budú prerušené. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Rusko sa vyhrážalo, že preruší dodávky zemného plynu na Ukrajinu už dnes nadránom, pretože Ukrajina nezaplatila účet za plyn - to by však mohlo mať dominový efekt a mohlo by to postihnúť aj dodávky do Európskej únie.

Ukrajinský minister pre energetiku Jurij Prodan uviedol, že rozhovory, sprostredkované Európskou komisiou, zabrzdil ruský návrh cenového mechanizmu, ktorý spája nižšie ceny s vývozným clom.

"Žiaľ, ruské stanovisko ohľadne cenového mechanizmu sa zmenilo," povedal Prodan novinárom prostredníctvom tlmočníka. Ruský minister pre energetiku Alexander Novak vyhlásil, že navrhol "veľmi konštruktívny plán, ktorý by podľa nášho presvedčenia mohli a mali prijať všetky zainteresované strany".

Novak vysvetlil, že jeho plán obsahuje spôsob, ako zrealizovať nezaplatené dlžné sumy za vlaňajší november a december do 10. júna, a navyše aj určitú časť dlhu za apríl a máj.
Hovorkyňa Európskej komisie Sabine Bergerová a Prodan uviedli, že rozhovory by mohli pokračovať v Bruseli dnes o 21.00 h alebo v stredu o 09.00 h.

BRUSEL, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti