Šufliarskeho chceli pôvodne zlikvidovať ako mafiána! Pomocou bomby v smetiaku pred domom

Igor Matovič ukazuje SMS komunikáciu Petra Šufliarskeho a Mariana Kočnera.
Zdroj: TASR

Televízia Markíza má k dispozícii dokument, v ktorom detailne popisuje vyšetrovateľ aj prípravy vrážd Lipišica a Žilinku.

Malo to vyzerať ako mafiánska poprava. Prokurátora Petra Šufliarskeho najskôr plánovali odpáliť bombou v smetiaku pred jeho domom.  Z prípravy jeho vraždy aj z plánovania vrážd prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica obvinili partiu okolo Aleny Zsuzsovej. Televízia Markíza má k dispozícii dokument, v ktorom detailne popisuje vyšetrovateľ prípravy na tieto zločiny.

Objednávka na vraždy Maroša Žilinku a Daniela Lipšica mala prísť podľa uznesenia na jeseň 2017. Vyšetrovateľ v ňom píše, že Alena Zsuzsová prijala túto objednávku od doposiaľ nezistenej osoby v úmysle získať majetkový prospech. Motívom mala byť práca prokurátora a advokáta. Neskôr túto požiadavku podľa uznesenia tlmočila Zoltánovi Andruskóovi pred jej domom v Komárne a vraj mu odovzdala 20-tisíc eur ako zálohu.

Mala mu povedať, že Žilinku treba odsledovať a keď bude s Lipšicom, tak ich treba zabiť oboch, ak nie, priorita je Žilinka. Údaje si o ňom si má vyhľadať sám. Andruskó tvrdí, že mu za vraždu prokurátora sľúbila 70-tisíc eur a za likvidáciu Lipšica 200-tisíc eur.

Zdroj: TV Markíza

Andruskó najskôr oslovil na realizáciu Maďarov, tí to ale odmietli. Obrátil sa na Tomáša Szabóa. Ten sa zase potreboval poradiť s Miroslavom Marčekom. Kšeft podľa Andruskoa vzali. Za dva mesiace ale nikoho nezavraždili, tak sa Andruskó obrátil na nemenovaného známeho, ktorý mu mal zabezpečiť cudzincov. Tí tiež prokurátora sledovali. Potom to ale Andruskó odvolal. Zsuzsovej však tvrdil, že sa na tom stále robí až kým podľa neho nezadala objednávku na Jána Kuciaka.

Dôkazom je aj mapa Piešťan

Vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby zabezpečil v tejto veci množstvo dôkazov. Medzi nimi napríklad aj mapu Piešťan, v ktorej si Marček so Szabóom vyznačili bydlisko prokurátora Žilinku.

Našli ju v aute Tomáša Szabóa. Zabudol ju tam Marček. Bolo to to isté vozidlo, ktoré používali neskôr vo Veľkej Mači. Bývalý vojak Marček mal v telefóne uložené fotografie Daniela Lipšica, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Zdroj: TV Markíza

Objednávka na likvidáciu Petra Šufliarskeho mala prísť v lete 2018. Zsuzsová mala sľúbiť Andruskóvi 100-tisíc eur. Vraj mu tvrdila, že na miesto Šufliarskeho potrebuje dostať iného prokurátora -Reného Vaneka. Toho v komunikácii s Kočnerom volala šteniatko.

Vražda Šufliarskeho podľa Andruskóa mala vyzerať ako mafiánska poprava, ktorú majú spraviť tí, čo Kuciaka. Teda Szabó a Marček. V uznesení sa píše, že najskôr na neho chceli použiť nástražný výbušný systém. Bombu plánovali vložiť do smetiaka a odpáliť ho na diaľku. Andruskó ju chcel kúpiť od kamaráta z Maďarska. Ten ju ale zabezpečiť vraj nevedel. Nakoniec si zabezpečili zbraň.

Szabó a Marček vraj parkovali neďaleko prokurátorovho domu

Šufliarskeho sledovali od júna do septembra 2018 - kým ich nezadržali. Niekedy všetci traja, inokedy dvaja alebo samostatne. Z uznesenia vyplýva, že Šufliarskeho pohyb mapovali aj dva dni predtým, ako ich všetkých troch zadržali pre vraždu Jána Kuciaka. Policajti majú i kamerové záznamy, na ktorých vidieť Szabóa a Marčeka ako parkujú pri reštaurácii v blízkosti domu prokurátora.

„O tom, že som bol monitorovaný, v ktorom časovom období, koľkokrát, ktorými osobami, akými prostriedkami a z akého dôvodu som sa dozvedel z uznesenia o vznesení obvinenia 4 obvineným z prípravy aj mojej vraždy. Obvinených nepoznám žiadnym spôsobom, napriek ich rozsiahlej medializácii," povedal Šufliarsky.

Podľa uznesenia našli v Marčekovom mobile dôkaz o tom, že v júli 2018 si vyhľadával informácie o Šufliarskom. Zsuzsová mala na realizáciu tlačiť ešte viac po tom, ako Kočner skončil vo väzbe pre zmenky. Tvrdí to Andruskó.

Šufliarsky presvedčený, že počet obvinených nie je konečný, pretože skutok súvisel s výkonom jeho funkcie prokurátora v konkrétnych trestných veciach. „Verím, že orgány činné v trestnom konaní zabezpečia dôkazyaj proti ďalsej osobe zúčastnenej skutku," dodal.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti