Rezort zdravotníctva odštartoval mamografické skríningy, pacientky budú pozývať na vyšetrenie

Janka Slačková
Zdroj: TASR

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie formy onkologického ochorenia u žien, ročne sa na Slovensku diagnostikuje okolo 3000 prípadov.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) odštartovala v utorok v bratislavskom národnom Onkologickom ústave sv. Alžbety druhý štátom riadený skríning v rámci projektu Rok prevencie. 

Zdravotné poisťovne tak začnú pozývať ženy vo veku od 50 do 69 rokov na mamografické vyšetrenia. Pravidelné kontroly prsníkov skríningovou mamografiou u žien každé dva roky zachránia život dvom až šiestim ženám z tisícky.

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie formy onkologického ochorenia u žien, ročne sa na Slovensku diagnostikuje okolo 3000 prípadov. Ministerka pripomenula, že toto ochorenie sa však môže týkať aj mužov. "Skríningová mamografia, ktorá sa vykonáva žene bez akýchkoľvek príznakov v oblasti prsníkov, dokáže odhaliť malé ložiská aj do niekoľkých milimetrov, napríklad vo veľkosti hrášku, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. 

Na Slovensku v týchto dňoch rozbiehame štátom garantovaný a organizovaný skríning rakoviny prsníka," povedala Kalavská s tým, že ako ministerku ju mrzí, že takýto program na Slovensku nefunguje už dávnejšie.

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a onkológ Stanislav Špánik priblížil, že mamografický skríning zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre všetky Slovenky od 50. do 69. roku života, a to bezplatne. Každoročne takto bude možné vyšetriť 500.000 žien na preverených mamografických pracoviskách. 

Slovenské zdravotné poisťovne začnú ženy v určenom veku pozývať formou náhodného výberu. Podľa slov ministerky sa bude ich počet postupne zvyšovať. Do konca roka by takýchto po celom Slovensku rovnomerne rozložených pracovísk malo byť do 30. Doposiaľ je ich desať, po dve sú v Bratislave a v Trnave. Po jednom pracovisku je v Nitre, Prievidzi, Trenčíne, Poprade, Starej Ľubovni a v Malackách.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea kalavská

Dôležité udalosti