Rodičia si vydýchnu. Štát ich zbavil papierovej povinnosti, od ktorej záviseli prídavky

Rodič s dieťaťom - ilustračná foto
Rodič s dieťaťom - ilustračná foto Zdroj: shutterstock.com/Soloviova Liudmyla

Neplatí to však pre študentov, ktorí študujú v zahraničí.

Zabudnite na papiere. Ak máte doma stredo či vysokoškoláka, v tomto školskom roku prvýkrát nemusíte nosiť na úrad práce potvrdenie o návšteve školy, aby ste dostali detské prídavky. Novinkou je, že zoznamy študentov dostanú úradníci priamo z ministerstva školstva.

Na detské prídavky, ktoré sú momentálne vo výške niečo vyše 24 eur, majú nárok rodičia nezaopatrených detí. To znamená, že ak sa dieťa po dovŕšení 15-tich narodenín ďalej vzdeláva, bolo treba o tom doniesť potvrdenie. Tento rok táto povinnosť pre zhruba 300-tisíc poberateľov po prvý raz odpadá.

„Úrady práce získajú informácie o žiakoch základných, stredných škôl a študentoch vysokých škôl z informačného systému ministerstva školstva a na základe nich v riadnom termíne vyplatia prídavok na dieťa," vysvetlila hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Je to vďaka antibyrokratickému zákonu, podľa ktorého si úradníci od nás nemajú pýtať údaje dostupné z iných databáz štátu. Vďaka tomu by sa mali úrady práce dozvedieť aj to, ak vaše dieťa preruší či ukončí štúdium. Výnimkou je, pokiaľ dcéra či syn zbierajú vedomosti mimo Slovenska.

„V informačnom systéme sa nenachádzajú študenti, ktorí študujú v zahraničí, preto povinnosť pre rodičov týchto detí neodpadne a na vyzvanie úradu práce budú musieť priniesť potvrdenie o štúdiu," dodala Lukáčová.

Register študentov by mal pomôcť nielen pri vybavovaní prídavkov, ale aj sirotských dôchodkov od Sociálnej poisťovne. No len v tom prípade, ak môžete na peniaze niekoľko mesiacov počkať.

Na rozdiel od úradov práce totiž Sociálna poisťovňa bude čakať kým školy dajú vedieť, či študent naozaj nastúpil. A až potom sirotský dôchodok v októbri či novembri vyplatí. Kto ho chce skôr, musí ďalej chodiť s papiermi.

„Ak študujúca sirota alebo žiadateľ nechce fyzicky priniesť potvrdenie, tak oneskorene mu bude dávka vyplatená, ale o nič nepríde, vyplatia ju spätne," zdôraznil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Sociálna poisťovňa tiež upozorňuje, že potvrdenie potrebuje od tých, ktorí sa vzdelávajú na Policajnej akadémii či iných školách, patriacich pod rezorty vnútra či obrany. O tých totiž mať prehľad nebude.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Alexandra Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Potvrdenie

Dôležité udalosti