Napriek zmene, viaceré úrady pýtajú od rodičov potvrdenia o návšteve školy

Rozbité sklo na aute.
Rozbité sklo na aute. Zdroj: TV Markíza

Na ich základe dostávajú prídavky.

Rodičov mali odbremeniť od zbytočnej byrokracie, no realita je iná. Ústredie práce sľubovalo, že v tomto školskom roku rodičia stredo a vysokoškolákov prvýkrát nemusia nosiť potvrdenia o návšteve školy, aby dostali detské prídavky. Viaceré úrady práce ich napriek tomu ďalej pýtajú.

S touto novinkou, ktorá je súčasťou antibyrokratického zákona, prišlo ústredie práce na začiatku nového školského roka. To, že deti staršie ako 15 rokov pokračujú v štúdiu, si úrady práce majú overiť cez register študentov ministerstva školstva a rodičov už nezaťažovať. No naša diváčka z Prievidze nás upozornila, že to tak nie je.

„Pracovníčka mi povedala, že nemajú pokyn na to, aby ľuďom hovorili, že tieto potvrdenia nemusia nosiť. A že aby som ho priniesla, ak nechcem aby mi bolo vyplácanie týchto prídavkov pozastavené," napísala nám naša diváčka.

Situáciu sme si sami overili na viacerých úradoch práce. Na niektorých nám odobrili, že tlačivo naozaj nosiť nemusíme. No na iných stoja rodičia v radoch s tým, že potvrdenie ďalej treba, keďže zo školského registra zatiaľ úrady práce informácie nemajú.

Nový systém, informácie nabiehajú postupne

Na ústredí práce reportérka Alexandra Danilov zisťovala, kde sa stala chyba, prečo ľudia dostávajú zmätočné informácie a ako je možné, že niektorí úradníci nevedia, že po novom už ľudia nemajú nosiť potvrdenia.

„Ústredie práce posielalo podrobné usmernenie o systéme potvrdzovania sústavnej prípravy na povolanie 19. augusta. Veľmi nás mrzí, že nastal komunikačný šum. Dnes sme zaslali usmernenie na všetkých zamestnancov a veríme, že takáto situácia už nenastane," vysvetlila hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Systém je nový a v databáze rezortu školstva budú zoznamy študentov nabiehať postupne. Tento mesiac ale dostanú rodičia prídavky spätne ešte za august. A ubezpečujú, že do októbra by už mali mať úradníci jasno v tom, kto chodí do školy a kto nie.

„Budeme robiť všetko preto, aby tie prídavky prešli plynule z jedného mesiaca na druhý. Ak by nastal nejaký problém, úrady budú kontaktovať klientov a sme presvedčení, že celý proces bude prebiehať bez problémov," dodala Lukáčová.

Výnimkou sú študenti, ktorí sa vzdelávajú v zahraničí. O tých štát prehľad nemá a tak rodičia musia potvrdenie o štúdiu úradníkom doručiť tak ako doteraz.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Potvrdenie

Dôležité udalosti