Aktivisti a štátne Vojenské lesy sa dostali do ostrého konfliktu

Dôvodom je húsenica mníšky veľkohlavej, ktorá požiera dubové lesy pri Modre.

Striekať, alebo nestriekať? Aktivisti a štátne Vojenské lesy sa dostali do ostrého konfliktu. Za všetko môže mníška veľkohlavá. Húsenica tohto motýľa požiera dubové lesy v blízkosti Modry. Lesníci tvrdia, že zatočiť s ňou môžu postreky. Aktivisti upozorňujú, že chémia by narobila oveľa viac škôd ako úžitku a do lesa jednoznačne nepatrí.

Larvy mníšky veľkohlavej napadli ešte koncom jari lesy v Šenkvickom háji. Päťcentimetrová húsenica narobila škody na storočných duboch.

Šéf vojenských lesov Ján Jurica tvrdí, že kým v máji bol dubový les ešte zelený, o mesiac neskôr už niektoré stromy pomaly vysychali. Podľa jeho slov uhynulo asi 86 dubov cerových vo veku sto rokov, škoda je asi 190-tisíc euro. Myslí si, že škody mohli byť škody ešte oveľa väčšie. Zabránili im údajne daždivý máj a jún. Vďaka tomu sa les dokázal ako tak spamätať.

Šéf Vojenských lesov tvrdí, že mníška sa môže vrátiť aj na budúci rok a mohla by zničiť oveľa väčšie množstvo stromov. „Ak sa bude opakovať sucho, je možné, že dôjde k veľkoplošnému rozpadu týchto dubín," vysvetlil odborník.

Úplne inak ale situáciu v Šenkvickom háji vidí aktivista a europoslanec Michal Wiezik. Na mieste sa bol pozrieť ešte koncom júna, čiže v období keby mali byť niektoré dubové stromy zničené larvami.

Vojenské lesy chceli Šenkvický háj proti mníške postrekovať už v máji, zakázala im to inšpekcia životného prostredia. Zrejme ale skúsia druhý pokus.

Tému sleduje reportér Lukáš Zuzelka.


MODRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dub

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.