Domáce

Horúčavy dali zabrať. Dnes skolabovalo 70 ľudí

Kolaps z tepla
Zdroj: Shutterstock.com

Medzi najčastejšie príčiny patrí nedodržiavanie pitného režimu.

Z horúčav dnes skolabovalo 70 ľudí. Počas troch uplynulých dní skolabovalo ďalších 295 ľudí. V štatistike dominujú ženy.

Záchranári pomáhali 172 ženám, skolabovalo aj 105 mužov a 18 detí. Až 188 ľudí po prvotnom ošetrení previezli na ďalšie pozorovanie do nemocníc. Najviac kolapsov zaevidovali v Žilinskom kraji.


Medzi najčastejšie príčiny kolapsov patrí nedodržiavanie pitného režimu, preceňovanie svojich síl či nadmerné vystavovanie sa slnku, pričom ľudia si nechránia hlavu. Ak je to možné, priamemu slnku sa treba vyhnúť najmä od 11:00 h do 15:00 h. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napríklad klimatizovaného prostredia do tepla.

Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa.

Vyhýbať sa treba alkoholu. Človeka, ktorý skolaboval, treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať a zavolať na tiesňovú linku 155, kde operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc.BRATISLAVA/ SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.