Pri prvej výplate naša diváčka zistila, že dostala menej, ako sľubovali v inzeráte

Zamestnávateľovi položila na stôl výpoveď a o svoje peniaze začala bojovať.

Vyplácali jej nižšiu mzdu, ako na začiatku garantovali. Nezľakla sa a o peniaze začala bojovať. Zamestnávateľ cúvol a našej diváčke doplatil niekoľko stoeurový rozdiel. Podobné prípady, keď zamestnávateľ obchádza zákon sa hromadia.

Našu diváčku zaujal pracovný inzerát, v ktorom ponúkali miesto asistentky riaditeľa. Po tom, čo prišla prvá výplata, však zistila, že jej zamestnávateľ vypláca mzdu nižšiu ako tú, ktorú uviedol v inzeráte na dané pracovné miesto. Pracovnú zmluvu sme dostali do rúk, diváčka ale chce ostať v anonymite.

„Obrátila sa na nás s prosbou o pomoc. Môžem potvrdiť, že mzda v inzeráte bola nižšia ako tá v inzeráte, bolo to o 50 eur menej, pani tam pracovala skoro rok. Takže sa to nazbieralo a nešlo o zanedbateľnú sumu," povedal nám k prípadu Milan Kuruc z Občianskeho združenia Pracujúca chudoba.

Zamestnávateľovi položila na stôl výpoveď a o svoje peniaze začala bojovať. „Ona mu to avizovala ešte keď bola v tej firme zamestnaná. Smiali sa jej, že veď sa súď, kľudne. Ale keď mu prišla predžalobná výzva s jasnými vymenovanými paragrafmi, ktoré porušil  zamestnávateľ, s tým, že sa môže obrátiť na inšpektorát práce a on môže dostať až 100-tisícovú pokutu, zamestnávateľ sa zľakol a peniaze jej za pár týždňov cinkli na účte," konštatoval Kuruc.

Dnes vám zamestnávateľ nesmie dať do pracovnej zmluvy mzdu nižšiu ako tú, ktorú uviedol na začiatku v pracovnom inzeráte. Navyše, ak vás takto poškodí, svoje peniaze si viete vymáhať až tri roky spätne.

Niektorí zamestnávatelia ale skúšajú stále nové praktiky. Potvrdil nám ich aj Marián Magdoško z Konfederácie odborových zväzov. „Stretli sme sa s podobnými prípadmi, kde zamestnávateľ zverejní voľné pracovné miesto, zverejní finančnú odmenu, ktorá prislúcha tomu miestu. Ale keď zamestnanec príde na pohovor, tak sa dozvie že táto pozícia je obsadená, ale máme podobnú kde je už nižší plat. A začína sa špekulovať a hľadá sa spôsob ako obísť zákon, lebo s ním zamestnávatelia nesúhlasia," hovorí.

To, či mzda na papieri zodpovedá tomu, čo vám garantovali v pracovnej ponuke, kontroluje inšpektorát práce. Aj oni už evidujú sťažnosti od zamestnancov. Zdôrazňujú ale, že pokiaľ upozorníte na prípad anonymne, veľa nezmôžu.

„Podľa zákona dohodnutá suma nesmie byť nižšia ako inzerovaná, ale pokiaľ nám príde anonymné podanie, my sa nemáme ako dostať k pracovnej zmluve. V takom prípade je lepšie podať oficiálny podnet podpísaný zamestnancom, potom už vieme skontrolovať či pracovná zmluva zodpovedá inzerovanej sume," dodáva Marek Heinrich z inšpektorátu práce.

Ak sa zistí, že zamestnávateľ klamal, dostane pokutu, až do spomínaných 100-tisíc eur. Takže ozvať sa nemusí byť na škodu, pretože podobne ako v tomto prípade, ak zamestnanec vie na čo má právo, vie si vymôcť to, čo mu patrí.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inzerát

Dôležité udalosti