Lipšic: Tóthova výpoveď v kauze zmenky výrazne posilnila pozíciu obžaloby

Peter Tóth na hlavnom pojednávaní v kauze zmeniek.
Zdroj: TASR

Prokurátor predložil ďalší balík komunikácie Kočnera z aplikácie Threema.

Od pondelkového rána pokračovalo súdne pojednávanie v kauze falšovania zmeniek za takmer 70 miliónov eur, ktorá sa týka Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Ústave na výkon väzby v Bratislave vypovedal aj Marian Kočner a Peter Tóth.

Obhajca Mariana Kočnera Marek Para nechcel Tóthovu výpoveď nijako komentovať. Niekdajší novinár Tóth by mal opäť vypovedať v utorok o 13. hodine, opäť bez prítomnosti verejnosti.

Podľa obhajcu televízie Daniela Lipšica Tóthova výpoveď "výrazným spôsobom posilnila pozíciu obžaloby."

Lišpic dodal, že Tóth bol za posledné roky jeden z najbližších ľudí obžalovaného Mariana Kočnera. Jeho výpoveď označil za logickú a v kontexte toho, čo tvrdí obžaloba. Nevidí motiváciu na to, aby Tóth klamal.

Para odmietol jeho výpoveď komentovať vzhľadom na jej neverejnosť, avšak uviedol, že má Lipšic právo „uzurpovať si možno trocha predčasné hodnotiace úsudky“.

Online sme ukončili, sumár pondelkového pojednávania uvidíte vo večerných Televíznych novinách na Markíze.


Zdroj: TASR

17:13 Kočnerov obhajca Marek Para žiada, aby sa výpoveď Tótha presunula na utorok. Senát sa radil, či zo pojednávania vylúčia verejnosť. “Je tu presah jeho výsluchu do množstva káuz, ktoré sú ešte len v prípravnom konaní,” povedal prokurátor Šanta.

16:47 Výsluch Mariana Kočnera sa skončil, predseda senátu vyhlásil prestávku na približne 15 minút. Potom by mal prísť Peter Tóth.

16:34 Kočner sa pred súdom pýtal, že kto platí ochranku pána Ruska.

16:17 Otázky začal klásť advokát televízie Tomáš Kamenec. Pýtal sa na detaily z konca júna 2000, kedy sa mali zmenky podpísať. „Zmenky doniesol pán Valko, bolo to vo Fiate," povedal Kočner. Odmietol tiež odpovedať na otázku právnika, kde mal zmenky od roku 2000. Kamenec sa pýtal Kočnera aj na to, či v minulosti vymáhal peniaze od Ruska.

16:09 Prečo nechcel Kočner dovoliť Markíze skúmať hodnovernosť zmeniek povedal, že sa vraj bál, že sa zmenky cestou do Ameriky stratia. Dodal,že keby ich poistili, tak by s tým súhlasil.

16:08 Lipšic sa pýtal na vzťah Kočnera s Petrom Tóthom. "Vyjadrovať sa nebudem," odvetil Kočner.

15:40 Začali sa pýtať právnici televízie. Daniela Lipšica zaujímalo stretnutie Agha, Rezeša a Svěchotu a aj predaj podielov. Pýtal sa na vzťah Kočnera s Ernestom Valkom. Kočner povedal, že sa stretli najviac 20-krát.

15:08 Kočnerovi začali klásť otázky jeho právnici. Michal Mandzák sa pýta Kočnera na meno Pavol Varga, ktorý je bývalým konateľom firmy Gamatex. Pýtal sa aj na to, čo vie o Nine Sobotovičovej, ktorá pracuje denník Sme, keďže ju prokurátor navrhol vypočuť. Obžalovaný odpovedá, že ho ako študentka požiadala o rozhovor do záverečnej práce.

14:56 Vyhlásili prestávku na päť minút. Peter Tóth bude ďalším vypočúvaným. Pravdepodobne už čaká v Justičnom paláci.

14:51 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa obžalovaného Mariana Kočnera pýtal na to, či žiadal vo väzbe pomoc od Roberta Fica, Roberta Kaliňáka alebo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. „Ja nepotrebujem pomoc nikoho," reagoval obžalovaný na údajné motáky, ktoré im mal posielať so žiadosťou o pomoc. Potvrdil, že o zmenkách komunikoval so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

14:48 Ďalšia otázka prokurátora bola "Označovali ste niekoho ako "opička" v súvislosti so zmenkami?" Kočner hovoril, že "Počkajme si na závery vyšetrovania, nebudem sa vyjadrovať k žiadnym veciam z komunikácie, ktorá nie je nijako dokázaná."

14:35 Prokurátor sa pýta: "Prečo ste celý spor nedotiahli do konca s Američanmi, ale len s pánom Ruskom?“ Kočner odpovedá: "Čo s tým mali chudáci Američania? Veľmi sa mýlite, že zaplatili 80 miliónov za urovnanie sporu. Oni požičali 80 miliónov a za to dostali 34 % licenčnej spoločnosti Markíza."

Zároveň začal hovoriť o tom, že rusky hovoriacu ozbrojenú ochranku pre Markízu a Pavla Ruska zabezpečili Američania, konkrétne to vraj zabezpečil Ronald Lauder zo CME.

14:03 Pojednávanie pokračuje. Kočner odpovedá na otázky. Prokurátor Ján Šanta sa pýta, "kedy boli vyhotovené predmetné zmenky". Kočner sa ho zas pýtal, ako to myslí. Prokurátor sa ďalej pýtal, že koľko zmeniek existuje. "Ja som presvedčený, že štyri," povedal Kočner.

Najskôr si vraj nevedel spomenúť, kedy boli zmenky vyhotovené a kedy ich Pavol Rusko podpísal. Potom ale povedal, že to bolo v roku 2000 a pripraviť ich mal vraj Ernest Valko.

Zdroj: TASR

12:29 Sudca vyhlásil prestávku do 13:45

12:26 Marian Kočner hovoril „keby zmenky boli falošné, tak by som ich nevymáhal pod svojim menom a svojou firmou. Snáď nikto neuverí tomu, že by som vymáhal niečo, čo je falošné. Keby boli falošné, tak by som ich nikdy v živote nevracal na súd."

12:13 Kočner hovoril o júne roka 2000. Práve vtedy mali s Ruskom a Aghom podpísať zmenky. „Bolo vyplatených 40 miliónov mne, 40 miliónov pánovi Aghovi, boli vyplatené na účet do banky," hovoril na splatenú časť pri urovnávaní sporu.

12:11  Zase spomína Ernesta Valka ako spojku v urovnávaní sporu s Pavlom Ruskom.

11:44 Väzobne stíhaný menoval ľudí, ktorí mali záujem o kúpu televízie. Potom začal hovoriť o VTV.

11:26 Kočner spomenul, ako sa radil s nebohým advokátom Ernestom Valkom, o tom, čo ďalej. Mal vraj asistovať pri príprave zmeniek.

Zdroj: TASR

11:19 Kočner hovoril o Petrovi Tóthovi. „Verím, že dnes príde a že mu budem môcť klásť otázky," povedal.

11:16 Kočner spomenul aj Jaroslava Svěchotu. Podľa neho sa s nimi bavil o Markíze. "Rezeš by to chcel kúpiť a dáme vám za to 500 miliónov korún," reprodukoval Kočner to, čo mu mal povedať Svěchota.

11:10 Kočner hovorí o obsadení televízie. „Nie je pravda, že sme prišli do Markízy ozbrojení a ohrozovali niekoho," vypovedal Kočner. Podľa svojich slov prišiel do Záhorskej Bystrice s Pohankom, Štefanom Aghom a zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Následne Marian Kočner zistil, že zamestnanci televízie sa nepostavili na ich stranu, ako to predpokladala Volzová, ktorú vymenovali za generálnu riaditeľku.

10:55 Po hodinovom monológu Kočner stále nespomenul zmenky. Rozpráva všeobecne známe veci o kauze Gamatex, ako exekúciou získali podiel v televízii. Kauza mala viesť k podpisu údajných zmeniek.

10:50 Kočner hovoril o tom, ako vznikla spoločnosť Gamatex. Agh aj on sa stali konateľmi a následne aj konateľmi Slovenskej televíznej spoločnosti. “Akonáhle sme mali výpis z obchodného registra, prišli sme túto skutočnosť oznámiť do Záhorskej Bystrice Pavlovi Ruskovi.” Potom vraj Ruskovi v roku 1998 povedal, že v Markíze už nič nemá a požiadali ho, aby odišiel z televízie a vymenovali Volzovú do funkcie generálnej riaditeľky.

10:42 Kočner ďalej hovoril o stretnutí v spoločnosti Forza, kde sa Ruskovi aj Jánovi Kováčikovi predstavil ako nový majiteľ pohľadávky.

10:26 Kočner povedal, že 17.11.1997 podpísal s Pohankom zmluvu, že ho bude zastupovať a vymáhať pohľadávku.

10:21 Kočner opísal, ako sa stretol so Silviou Volzovou, Pohankom a Petrom Čongrádym. Opísal aj stretnutia s Pavlom Ruskom. Spomenul ich spoločné začiatky na základnej škole, aj prijímačky na vysokú školu.


09:16 Na súd príde vypovedať popoludní aj Peter Tóth, zverejnil to na svojom webe datel.sk.

Uviedol, že povie všetko podstatné: „Konšpiračné teórie, sprevádzajúce moju neúčasť na prvej časti hlavného pojednávania v kauze zmenky televízie Markíza, vyvrcholili festivalom absurdít viacerých držiteľov novinárskych ocenení. Od mediálnej inkvizície sa nedalo nič iné očakávať. Dnes poviem všetko podstatné na súde, no napriek tomu považujem za potrebné čitateľom a fanúšikom Ďatľa adresovať niekoľko slov," napísal Tóth.

09: 11 Obžalovaný Pavol Rusko na súd nepríde.

09:00 Kočnera priviezli do bratislavského Justičného paláca ešte v nedeľu (8. 9.) pred 21.00 h vo vozidle Zboru väzenskej justičnej stráže a v sprievode niekoľkých áut s kukláčmi. Eskortu až do Bratislavy sprevádzal aj vrtuľník.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti