Tendrom na záchranky sa bude zaoberať Generálna prokuratúra

Podávajú ho šéf ÚDZS a ministerka Kalavská.

Výberovým konaním na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa bude zaoberať Generálna prokuratúra.

Podnet podali predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Oznámili to v pondelok na mimoriadnom zdravontíckom výbore. Jeho šéf Štefan Zelník chce iniciovať poslanecký prieskum pre pochybnosti okolo spomínaného tendra.

Predseda ÚDZS zopakoval, že odmieta zaujatosť členov výberovej komisie na ZZS. "Podal som žiadosť na orgány činné v trestnom konaní, na generálnu prokuratúru, a to 4. septembra, žiadosť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu pri tejto kauze," povedal Haško s tým, že trvá na tom, že si za výberom členov komisie stojí.

Kľúčom toho, že si zvolil konkrétnych ľudí, boli ich "odbornosť, znalosť problematiky a nestrannosť". Trvá však na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Šéfka rezortu zdravotníctva rovnako povedala, že ministerstvo dalo podnet na generálnu prokuratúru ohľadne prešetrenia tohto prípadu. Tiež dodala, že ju ako občana "vyrušujú" pochybnosti okolo výberového konania. Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde.

Predseda výboru Zelník chce poslanecký prieskum z toho dôvodu, že okolnosti a rovnako ako aj konkrétnosti prípadu poslancom zverejniť nemôže. Poslanecký prieskum v pondelok pred začiatkom výboru žiadali aj opozičné SaS a OĽaNO.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE - Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva - šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea kalavská

Dôležité udalosti