Panika a úzkosť: Môžete si pomôcť aj metódou 5x2

Robert Krause
Robert Krause Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Odborník ale tvrdí, že keď si nevieme pomôcť sami, treba vyhľadať odbornú pomoc.

Určite ste sa aspoň raz stretli v živote s tým, že vás "prepadli" panika a úzkosť. Obe nám v živote spôsobujú veľmi ťažké telesné i duševné prežívanie. Tejto téme sa v našom najnovšom videu venuje psychológ Robert Krause.

Asi by ste mali na začiatku vedieť, že v mozgu máme tzv. bazálne gangliá. Sú zodpovedné za reguláciu úzkosti, motivácie a za integráciu pocitov, myšlienok a pohybov. "Čím je ich centrum viac aktivované, tak napr. pri zvýšenej motivácii môže byť zvýšená aj úzkosť. Preto mnoho namotivovaných manažérov častokrát môžu mať úzkosť," tvrdí Krause.

V prípade úzkosti to môže byť situácia v lietadle. Cestujúceho prepadne úzkosť a nevie, čo má robiť. Má dojem, že sa zblázni, resp. chce z danej situácie odísť, ale nedá sa mu.

TIP: Pozor na úzkosť a strach v tehotenstve

Podľa Krauseho nás však úzkosť a panický atak môže prepadnúť aj v situácii, kedy to nečakáme. "Vtedy by sme si mali uvedomiť, že úzkosť je častokrát viazaná na budúcnosť a je spojená s predtuchou potenciálnej hrozby," vysvetlil.

Kause má pre vás pár cenných inšpirácií, ako si môžete sami pomôcť, keď prežívate úzkostné pocity. Jednou z nich je metóda päťkrát dva je desať. Teda päť sekúnd sa nadýchnete, dve sekundy zadržíte dych a ďalších päť sekúnd vydýchnete. Netreba zabúdať, že treba dýchať do brucha tak, ako to vedia deti a zvieratá.

Mali by ste však mali vedieť, ak na vás niektoré z jeho rád nezabrali, mali byť ste vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo psychiatra. A kedy je ten správny čas? Pozrite si video, kde nájdete aj ďalšie tipy, ako si pomôcť, keď vás prepadne úzkosť.


Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti