Agresívny pes, ktorý už rok terorizuje Petržalčanov, má ďalšiu obeť

Podľa psíčkarky nebezpečný husky napadol za posledný rok už šesť psov a jedného zabil.

Keď sa Réka Ballová prechádzala v Petržalke so svojím štrnášťročným malým bišonom Boogym, mal k nemu z neďalekej pivárne pribehnúť o čo si väčší husky. Ten mal Boogyho hryznúť do chrbta a roztrhnúť ho na šírku 20 centimetrov.

Réka s bratom rýchlo utekali do najbližšej veterinárnej ambulancie, kde malý pes skoro vykrvácal. Veterinárom sa Boogyho podarilo zachrániť.


Uhryzol ho na smrť

Také šťastie už ale nemala Monika Khurová Sýkorová a jej pes Minnie. Jej manžel s dcérou venčili psa, keď ho mal napadnúť ten istý husky.

"Manžel prechádzal po chodníku okolo reštaurácie, pričom Minnie mal na vôdzke. Oproti im svietilo slnko do tváre, takže ani nezbadal vôdzku huskyho natiahnutú cez celý chodník. Až v poslednej chvíli sa zahľadel, že je tam nejaký špagát alebo čo, tak ho prekročil spolu s dcérou a psa preložil, ak sa nemýlim. Na to sa husky vyrútil a napadol nášho psa," opisuje Monika situáciu.

Vonkajšie zranenie nebolo vidieť, ale keďže Minnie bola malý pes, stačí jeden hryz, ktorý poraní vnútorné orgány. Išli k najbližšiemu veterinárovi, ktorý už konštatoval len smrť. Pitva podľa Moniky ukázala, že bola spôsobená tlakom od pohryznutia.

Na Facebooku aj redakcii Televízie Markíza sa ozvali viacerí psíčkari, ktorí zažili útok psa majiteľa pivárne Nobel - Craft Beer. O jednom z prípadov sme informovali už v minulosti.

Dokopy mal pes napadnúť minimálne šesť psov, z nich jednému mal spôsobiť fatálne zranenia. Problémy so psom trápia Petržalčanov už takmer rok.

Polícia riešila štyri prípady

Všetky prípady opisujú situáciu veľmi podobne: pes husky bol priviazaný na vôdzku, ktorá bola ale taká dlhá, že pes dokázal behať aj po priestranstve mimo podniku a napadnúť psov, ktoré sa venčili na chodníku. Majiteľ psa a zároveň aj prevádzky vždy reagoval, že jeho pes za nič nemôže, pretože bol vydráždený, prípadne si strážil svoje teritórium.

Polícia sa doposiaľ zaoberala štyrmi prípadmi. V troch prípadoch ukončili príslušníci mestskej polície z Expozitúry Bratislava V objasňovanie priestupku a zaslali ho na oddelenie životného prostredia na bratislavský magistrát. V štvrtom prípade je vec v štádiu objasňovania.

Posledný evidovaný prípad sa stal začiatkom septembra tohto roka a prípad polícia ešte prešetruje.

Hoci je prípad zaslaný aj na magistrát, o výške pokuty rozhodne aj tak polícia. Pokuta sa môže vyšplhať na 165 eur.

Policajtov na miesto volala Monika Khurová Sýkorová, ktorej pes zomrel na následky uhryznutia. Hovorí, že mestskí policajti spísali zápisnicu a rodine povedali, aby prišli aj na policajnú stanicu na výsluch.

"Mestskí policajti videli huskyho bez náhubku a nič s ním nespravili," opisuje situáciu Monika.

"To budeme čakať, kým sa niečo stane dieťaťu?" pýta sa rozhorčene.

Na policajtov sa obrátila aj Barbara, o ktorej prípade sme informovali. V júli sa zaujímala, v akom stave je vyšetrovanie a zistila, že majiteľ agresívneho psa sa nedostavil na výsluch.

Na Facebookovej stránke prevádzky viacerí návštevníci napísali zlú recenziu, v ktorej spomínajú prítomnosť agresívneho psa.

Oslovili sme aj majiteľa, ale ten kritiku odmieta. Hovorí, že ide o účelový útok na neho a jeho psa a k prípadom sa viac nechce vyjadrovať.

Na Facebooku sa vyjadril len k prvému medializovanému prípadu ešte v máji. Tvrdil, že jeho pes nebol priviazaný, pretože bol v domácom prostredí. Návštevníci podniku prišli so psom bez toho, aby sa personálu opýtali, či môžu vstúpiť dovnútra so psom.

Tvrdí, že jeho pes je riadne vychovaný, no má prirodzený inštinkt lovca. Napriek tomu nemá problém s ľuďmi ani inými psami.

Právo na náhradu škody

Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová pripomína, že zákonná povinnosť majiteľa psa je, že ak vodí psa mimo chovného priestoru alebo zariadania na chov, musí byť fyzicky aj psychicky spôsobilý ho ovládať v každej situácii.

Zároveň je majiteľ povinný predchádzať tomu, aby pes útočil alebo ohrozoval človeka či zvieratá. Trestá sa aj poškodenie majetku, prírody a životného prostredia.

Keď už k napadnutiu psom dôjde, poškodení si môžu nárokovať náhradu škody.

"Poškodeným odporúčam zadovážiť si veterinárnu správu a ideálne svedecké výpovede z miesta činu a podať žalobu na súd," radí Stanová.

Dodáva, že v praxi sa často stretávajú s prípadmi, že majitelia psov popierajú svoje vlastníctvo, aby sa tak vyhli zodpovednosti za škody spáchané svojím domácim miláčikom.  Od 1.septembra tohto roka uplynulo prechodné odbobie na začipovanie psa, a tak popieranie vlastníctva je takmer nemožné.

"Každý pes musí mať čip s údajmi na aktuálneho vlastníka. Ak ho nemá, osobe, ktorá je považovaná za vlastníka hrozí pokuta."

Pes má zatiaľ do podniku vstup zakázaný

Niektoré incidenty s agresívnym huskym sa mali odohrať aj v spomínanej pivárni. Majiteľovi tak hrozí ďalšia pokuta za vstup psov do prevádzky. V súčasnosti platí absolútny zákaz vstupu domestikovaných zvierat do zariadení spoločného stravovania.

Zákon pojmom zariadenie spoločného stravovania myslí všetky druhy podnikov, v ktorých sa podáva jedlo alebo pitie. Spadajú tam teda aj kavierne, cukrárne, bary, reštaurácie či pivárne.

Jedinú výnimku majú psy so špeciálnym výcvikom, ktoré sú doprovodom ľudí so zdravotným postihnutím. Tie do podnikov vstúpiť môžu.

Ministerstvo zdravotníctva však už avizovalo novelu zákona, ktorá by domácim ziveratám ako pes, mačka či králik povolila vstúpiť do prevádzok. Samozrejme, len ak to jej majiteľ povolí.

Následne bude majiteľ povinný vyvesiť oznam o vstupe zvierat na viditeľné miesto. Na tieto podniky sa budú vzťahovať aj prísnejšie hygienické požiadavky.

Zmena zákona by mala začať platiť od začiatku budúceho roka.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Petržalka

Dôležité udalosti