Domáce vzdelávanie detí má výhody, ale deti sa preskúšaniu nevyhnú

Kamerový záznam.
Zdroj: Stock Rocket/shutterstock.com

Našli sme mamičku, ktorá učí až dvoch synov.

Už dávno nežijeme v dobe, keď sa deti musia vzdelávať iba v tradičnej škole. Na Slovensku môžu už 11 rokov môžu svoje ratolesti vzdelávať aj doma. A od tohto roku je v domácom vzdelávaní čoraz viac detí z rôznych dôvodov.

Synovia pani Ľudmily Andrejkovej nechodia do školy, ale učia sa v domácom prostredí. Nie je však zástankyňa domáceho vzdelávania za každú cenu. Ako hovorí niektoré deti sú v škole šťastné, majú výborný kolektív, či dobré panie učiteľky.

Domáceho vzdelávanie považuje za vhodné vtedy, ak rodičia vidia, že ich dieťa má napr. nejaké zdravotné problémy alebo trpí psychicky v škole.

"My sme nepriamo prešli k domácemu vzdelávaniu. Starší syn už chodil asi šesť rokov do školy, mladší bol prvák. V škole vydržal iba štyri mesiace. Dostal hnačky, keď mal ísť do školy, začal zvracať. Mysleli sme si, že to slepé črevo, čo lekári vylúčili. Začali sme pátrať po tom, čo za bolesťami môže byť. Zistili sme, že to bol strach z pani učiteľky. Zobrali sme ho na pol roka do domáceho vzdelávania a osvedčilo sa nám to a ostali sme pri ňom. Neskôr sa pridal aj starší syn," opísala rodinnú situáciu pani Andrejková.

V Teleráne priznala, že najčastejšie dostáva otázku, či dieťa v domácom vzdelávaní neprichádza o socializáciu so svojimi rovesníkmi. "Môže sa to stať vtedy, ak je dieťa zatvorené doma iba s rodičmi. My veľa cestujeme, takže socializujeme viac, ako v škole. Stretávajú sa s dospelými, rovesními i staršími deťmi. A to, že chodime kade-tade, chalani nemajú ani trému," povedala mamička dodajúce, že samozrejme deti dvakrát ročne vyskúšajú učitelia.

A čo treba urobiť, aby ste svoje dieťa vzdelávali doma? Pozrite si video.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.