SIS lustrovala novinára Adama Valčeka, podľa jej riaditeľa bolo všetko zákonné

paserak_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Lustrácie sa podľa Grendela diali v časoch, keď dochádzalo k narúšaniu objektov SIS.

Slovenská informačná služba (SIS) potvrdila, že redaktora denníka SME, Adama Valčeka, naozaj lustrovali. Poslancom parlamentu to povedal riaditeľ tajných.

Anton Šafárik trvá na tom, že na všetko mali dôvod, bolo to zákonné a lustrácií nemalo byť tak veľa, ako tvrdí novinár.

Informácie o Adamovi Valčekovi z databáz zisťovali príslušníci tajnej služby viackrát. Podľa redaktora sa tak dialo v rokoch 2016 aj 2017.

Po zverejnení týchto informácií poslanci výboru pre kontrolu činnosti SIS avizovali, že sa na tieto vstupy do databáz budú pýtať priamo šéfa tajných.

Parlamentný výbor trval približne hodinu. Poslanci sa od riaditeľa SIS dozvedeli, že Valčeka naozaj lustrovali. Pýtali sa aj na to, či to bolo zákonné a koľkokrát to spravili. Poslancov zaujímalo, či tieto citlivé informácie neskončili u niekoho, kto ich mohol zneužiť.

O lustráciách tajnou službou sa Adam Valček dozvedel z iného vyšetrovania, ktoré riadi NAKA. No a práve od nich dostal do rúk zoznam týchto vstupov do databáz. Sú tam dátumy aj používatelia.

"Dvadsaťšesťkrát v štyroch rôznych termínoch ma lustrovala SIS. Jeden termín lustrácie korešponduje so sériou mojich článkov o SIS z  októbra 2016, čo nepovažujem za šťastné. Dávam to do súvislosti s mojou prácou, keďže vtedy som zhruba týždeň alebo dva zverejňoval sériu článkov, kde sme dekonšpirovali nehnuteľnosti SIS," hovorí Valček.

Spojitosť medzi ďalšími dátumami a jeho prácou nenašiel. Predseda výboru a aj ostatní poslanci s vysvetleniami riaditeľa tajných spokojní boli.

Z policajného prezídia nám napísali, že v rámci vyšetrovania preverujú aj skutočnosti týkajúce sa lustrácií. V trestnej veci týkajúcej sa sledovania novinárov a ďalších osôb naďalej prebieha vyšetrovanie a zatiaľ nikoho konkrétneho neobvinili.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 
BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Adam valček

Dôležité udalosti