Inšpekčná služba začala vyšetrovať nečinnosť polície v prípade Antonina Vadalu

Vadalu spomenul vo svojom nedokončenom článku o talianskej mafii zavraždený Ján Kuciak.

Podozrenia okolo nečinnosti polície v prípade Antonina Vadalu už vyšetrujú. Inšpekčná služba začala trestné stíhanie pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Televízii Markíza to potvrdilo ministerstvo vnútra. Naša polícia už mesiace čelí podozreniam, že vedela o talianskej mafiánskej bunke, no nekonala.

Päť rokov mala mať polícia informácie o tom, že Antonino Vadala založil na východe Slovenska bunku kalábrijskej mafie, no údajne neurobila nič. Upozornila na to ešte na jar talianska investigatívna novinárka. Citovala pritom zo správy Europolu.

Antonino Vadala bolo na Slovensku neznáme meno, pokiaľ ho Ján Kuciak nespomenul vo svojom nedokončenom článku o talianskej mafii. Až potom sa dali veci do pohybu.

Vlani v marci ho v Michalovciach zadržala polícia a následne sme ho vydali do Talianska, kde mu hrozí 11-ročný trest za pašovanie drog a pranie špinavých peňazí.

Keď sa podozrenia o údajnej nečinnosti našej polície prevalili, prezídium nariadilo kontrolu, a tá našla v dokumentoch viaceré pochybenia i možný trestný čin.

Výsledky kontroly podliehali stupňu utajenia, a tak inšpekčná služba nechcela k tejto veci poskytovať žiadne informácie. Po mesiacoch mlčania teraz potvrdili, že rozbehli v tomto prípade riadne vyšetrovanie.

Obvinený zatiaľ nebol nikto. Podľa našich informácií podozrenia smerujú k policajnému útvaru kriminálneho spravodajstva, ktorého úlohou je aj získavať informácie na odhaľovanie zločinu.

Práve tam mali správy o Vadalovi sústreďovať. V tom čase spravodajstvu šéfoval Jaroslav Málik. O trestnom stíhaní ale zatiaľ nevie.

K prípadu sa ale podrobnejšie nemôže vyjadrovať, keďže nedostal súhlas nadriadených. Málik bol neskôr viceprezidentom policajného zboru a aktuálne je policajným pridelencom v Srbsku, no už len do konca septembra. Požiadal o uvoľnenie z funkcie.

Málik však odmieta, že by naša polícia nekonala. Práve my sme boli v tejto veci aktívnejší, zatiaľ čo Taliani nereagovali. O tejto verzii hovoril aj policajný prezident.

Ako to teda bolo ukážu zrejme až závery vyšetrovania. Faktom ale je, že informácie o mafiánskej bunke na východe Slovenska mala aj Slovenská informačná služba, ktorá ich posúvala zodpovedným členom vlád. Po vražde novinára o tom prezidenta informoval sám šéf tajnej služby.

Viac v reportáži Reného Medzihradského


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyšetrovanie

Dôležité udalosti