Zvykli ste si na rýchle bezkontaktné platby bez PIN kódu? Od soboty prichádza zmena

Andrej Danko.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zmena prichádza z Bruselu, banky musia zvýšiť bezpečnosť.

Ak si nepamätáte PIN kódy na vašich platobných kartách, asi je najvyšší čas sa ich naučiť naspamäť.

Od zajtra (14.9.) totiž v niektorých prípadoch budete musieť zadávať PIN aj pri platbách nižších ako 20 eur. Zmena prichádza z Bruselu, banky musia zvýšiť bezpečnosť.

Bezkontaktné platby bez zdržiavania sa s PIN kódom sú nielen pohodlné, ale stále aj dostatočne bezpečné. Aby sa však predišlo ich zneužitiu v prípade, že vám kartu ukradnú, európsky orgán pre bankovníctvo zavádza prísnejšie normy.

V obchode teda môžete do 20 eur naďalej platiť bez zadávania PIN kódu. Môže sa však stať, že ak prekročíte určité limity, terminál ho od vás bude pýtať.

Počítanie bezkontaktných platieb sa však vynuluje vždy, ak pri ďalšej platbe použijete PIN kód čo znamená, že v praxi si nejakú veľkú zmenu ani nemusíte všimnúť.

Platby prostredníctvom Apple pay alebo Google pay sú však autorizované iným spôsobom. Pri Apple pay nezadávate PIN kód ani pri vyšších sumách. Ale náhodne sa vám môže stať, že na terminál bude treba vyťukať aj PIN kód.

Európa vyžaduje sprísnenie bezpečnosti aj pri eshopoch. A platby cez internet sa tak čoskoro zmenia a nutné bude minimálne dvojfázové overovanie.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PIN kód

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.