Za elektrinu si priplatíme a nebude to málo. Ceny sa dozvieme pred Vianocami

Ilustračná snímka.
Zdroj: lovelyday12/shutterstock.com

Štátny regulátor už začal schvaľovať zdražovanie.

Blíži sa veľké zdražovanie elektriny. Štátny regulátor už schválil prvému z predajcov vyššie ceny. Nasledovať budú čoskoro ďalší. Dnes neexistuje zákonná možnosť, ako to zastaviť.

Elektrina na našich účtoch zdražie o viac než 20 percent. Prvé rozhodnutie štátneho regulátora hovorí dokonca o 24-percentnom zvýšení ceny. „Je to reakcia na vývoj na svetových burzách, kde ako vieme cena silovej elektriny dlhodobo rastie," vysvetlil hovorca úradu Rado Igaz s tým, že učite na jeseň tradične začnú naplno cenové konania.

Podľa manažéra Martina Semriča z Magna Energie dôvodom zdraženia je platné znenie regulačného vzorca. Ten počíta s vývojom cien na energetickej burze v Prahe, pričom rozhodujúcich je prvých šesť mesiacov roka.

No a vtedy boli ceny na burzách dokonca o 28 percent vyššie ako vlani. Dá sa teda predpokladať, že povolenie zdražovať dostanú aj ďalší, veľkí predajcovia. „Každý z nich bude chcieť navýšiť tú cenu. Špeciálne vtedy, keď vidíme, že na to majú oprávnenie," vysvetľuje analytik portálu EnergiePreVas.sk Jozef Badida.

Dobrou správou je, že samotná cena elektriny sa na celkových účtoch za jej dodávku podieľa len tretinou. Zvyšok sú poplatky za prevádzku systému. Ak sa tie nezmenia, 24-percentný rast ceny elektriny sa v koncových účtoch pre domácnosti prejaví ôsmimi až desiatimi percentami. Naše domy a byty sú pritom vybavené čoraz smädnejšími spotrebičmi.

Čo zhltne najviac elektriny?

Štandardne je to klíma. Na klímu spotrebúvame veľmi veľa energie. Potom ostatné spotrebiče, ktoré idú celoročne, napríklad chladnička alebo mraznička.

Pračka a elektrická rúra majú tiež veľmi vysokú spotrebu, no púšťame ich len na pár hodín týždenne.

Domácnosti sa úplné nové cenníky dozvedia niekedy v priebehu decembra. Okrem elektriny bude známe tiež to, koľko v novom roku zaplatíme za ústredné kúrenie, vodu a plyn.

Reportáž spracoval Tomáš Velecký.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úrso

Dôležité udalosti