Môže existovať priateľstvo medzi mužom a ženou? Odborník má na to jasný názor

Dôležité je dodržiavať hranice a podľa nich sa aj správať.

Hovorí sa, že z priateľstva láska môže byť, ale z lásky priateľstvo nikdy. Možno ste sa aj vy s niečím podobným stretli v živote a dopadlo to podobne. Ale existuje priateľstvo medzi mužom a ženou? Psychológ Robert Krause sa vám bude snažiť dať odpoveď na túto otázku.

Tvrdí, že ľudia potrebujú nadväzovať priateľské vzťahy s druhými a v procese socializácie je toto dôležitý krok. Nemali by sme však zabúdať ani sami na seba. Podľa psychológa by ste mali vedieť, že aké vzťahy máte s druhými ľuďmi, je to odrazom toho, aký vzťah máte sami so sebou.

"Pri priateľstve by ste si mali uvedomiť, že častokrát slúži k tomu, aby sme si uspokojovali určité potreby. Nie vždy musí ísť o erotické, ale bežné, ktoré sú pre vzťah dôležité. Napr. potreba náklonosti, blízkosti či rozhovoru," vysvetlil Krause.

Komunikácia my a ja

Naznačil, že veľa ľudí nechápe, prečo sa stretáva muž so ženou bez toho, aby svoj vzťah prehĺbili. Odborník to vysvetlil jasne. Priateľstvo medzi mužom a ženou môže existovať, ale musíte si uvedomovať parametre vzťahu, mať jasne určené hranice a podľa nich sa aj správať.

"Zo samotného vzťahu môže časom vzniknúť aj láska. Ale to, čo častokrát pravdepodobne nie je, keď mám s niekým bližší a tesnejší vzťah a bola tam už aj hlbšia láska, tak je prechod do priateľského vzťahu náročnejší. Je dôležité, aby sme druhej strane hovorili o nás, o našich potrebách, čo by sme ocenili, prijali. JA komunikácia je dôležitá vo vzťahoch a vôbec to nie je egoistické. Našim cieľom nie je meniť druhú stranu, ale hovoriť s ňou, čo je pre nás dôležité," zdôraznil Krause.

Vo videu vám Krause poradí, či máte povedať druhej strane to, čo k nej cítime a čo robiť v prípade odmietnutia.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti