K lekárovi prišla s banálnym problémom. V nemocnici ohluchla a dostala otravu krvi

nakaza_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Jej manžel žaluje nemocnicu za zanedbanie povinností.

Od zaľahnutého ucha až k ohrozeniu života. Po strastiplnej ceste viacerými medicínskymi zariadeniami pani Jana zrejme už nikdy nebude počuť a stále bojuje so silnou otravou krvi. Jej manžel tvrdí, že zdravotníci zanedbali svoje povinnosti a žaluje ich. Oni to odmietajú.

Manželka pána Vladislava mala navonok bežný problém s uchom. Navštívila súkromnú ambulanciu, kde dostala antibiotiká. Príznaky sa stupňovali aj po ďalších návštevách lekára, tak jej viackrát prepichli ucho.

„Od januára sme boli niekoľkokrát na vyšetrení ORL, kde nebol urobený ani jeden ster z ucha," uviedol Vladislav Medveď, manžel pacientky.

Ster urobila až obvodná lekárka a zistila prítomnosť baktérií. Zdravotný stav ženy sa stále zhoršoval.

„Manželka už nič nepočuje, tečie jej hnis z uší, z uší jej páchne," sťažuje sa manžel.

Ešte pred letom ju hospitalizovali v Martine, kde ju trikrát operovali. Ani to nepomohlo. Ženu preložili na infekčné oddelenie. To sa už manželovi nepozdávalo.

Na vlastnú žiadosť ju previezol sám autom do Ružomberskej nemocnice, kde ju vyšetrili. Na druhý deň ju museli okamžite operovať, pretože nálezy boli pre ňu veľmi nebezpečné.

Nanovo ju opäť trikrát operovali, no jej stav sa zhoršoval aj na Liptove. Lekári zistili, že má otravu krvi.

Po dlhodobej hospitalizácii v umelom spánku sa k problémom pridali aj preležaniny, ochrnula jej polovica tváre a nefungujú jej obličky. Nešťastný muž sa obáva, že sa nakazila práve v zdravotníckych zariadeniach.

„Je nám samozrejme veľmi ľúto vzniknutej situácie, ale musíme konštatovať, že sme použili štandardizované liečebné postupy, tak ako by to bolo u akéhokoľvek iného pacienta," tvrdí Katarína Kapustová, hovorkyňa nemocnice.

Za vznikom sepsy je podľa manžela pacientky nemocničná, takzvaná nozokomiálna nákaza. Nozokomiálne názkazy pritom vznikajú vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na svete.

Dôvodom je aj zvyšujúci sa počet vysoko odolných mikroorganizmov a rastie aj počet pacientov s oslabenou imunitou. Čoraz viac pacientov podstupuje aj chirurgický zákrok.Tým pádom sú porušené prirodzené bariéry, ktoré naše telo má a sú ľahšie vpravené mikroorganizmy do tiel pacientov.

Počet nozokomiálnych nákaz na Slovensku stúpa. Len vlani ich hlavnému hygienikovi hlásili takmer 13-tisíc. V porovnaní s rokom 2017 je to nárast o približne 14 percent.

Pri počte takmer jeden a štvrť milióna hospitalizovaných pacientov sa nakazilo v nemocniciach vyše jedno percento z nich. Nie všetky nákazy sa podarí vyliečiť. V roku 2018 bolo nahlásených 45 prípadov úmrtí na nozokomiálne nákazy.

To, či pacientka získala nozokomiálnu nákazu a kde ju získala, bude predmetom špeciálneho vyšetrovania.RUŽOMBEROK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti