Inšpekcia preveruje elitného ochrankára, ktorý mohol zabrániť májovej streľbe na Obchodnej

DOMASA_tvnoviny.mp4
Zdroj: Naživo

Namiesto toho, aby zasiahol, v tom čase údajne telefonoval.

Pre májovú streľbu na Obchodnej ulici v Bratislave vyšetrujú aj elitného ochrankára. Existuje totiž podozrenie, že tragédii mohol zabrániť.

V ten deň mal službu na Úrade vlády a práve v okolí miesta, kde slúžil, útočník napadol colníka nožom. Jeho možné zlyhanie vyšetruje Úrad inšpekčnej služby.

Všetko sa to začalo pred ministerstvom financií. Odtiaľ unikajúceho muža prenasledoval pracovník finančnej správy. Utekali okolo Úradu vlády. No a práve tam mal v tom čase službu jeden z mužov elitného Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.

Úrad inšpekčnej služby má k dispozícii videozáznam z celého incidentu. A vidieť na ňom aj to, že ochrankár nezasiahol, keď mohol. Podľa našich informácií vraj telefonoval.

Ochrankári majú pritom prísne stanovené, ako sa v službe správať. Podľa ministerstva vnútra môžu používať telefón len vtedy, ak to priamo súvisí s výkonom služby policajta. Vyzerá to ale tak, že nevolal služobne, naznačuje to vyšetrovanie úradu inšpekčnej služby. Ešte v júli na to upozornil týždenník Plus 7 dní.

„V tejto súvislosti vedie vyšetrovateľ odboru inšpekčnej služby trestné stíhanie vo veci trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti," povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Faktom ale je, že ochrankára zatiaľ z ničoho neobvinili, no jeho možné zlyhanie stále vyšetrujú. Na ministerstve vnútra sme sa tiež pýtali, ako majú policajti v takomto prípade postupovať. Zo svojho stanovišťa sa totiž vzdialiť nemôžu.

„V takomto prípade má však policajt povinnosť privolať pomoc za účelom odvrátenia život ohrozujúcej situácie," ozrejmila Friese.

Okrem inšpekcie rieši policajta z Úradu vlády aj jeho šéf.

„V tomto prípade sa konaním príslušníka Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií zaoberá už aj jeho nadriadený s disciplinárnou právomocou," dodala hovorkyňa.

Voči útočníkovi z Obchodnej ulice policajti zastavili trestné stíhanie. V čase, keď sa celý incident odohral, bol totiž nepríčetný.


BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti