Zviera namiesto dieťaťa: Je to dobrý nácvik, ale nie pravé rodičovstvo

Inou kapitolou sú starší ľudia, ktorí majú psíka alebo mačičku.

Je to asi fenomén doby, ale akosi častejšie sa stretávate vo svojom okolí s tým, že niektorí vaši blízki kamaráti, ktorí žijú v páre, nemajú deti, ale domáceho miláčika.

Nahrádzajú zvieratá deti alebo je to len predpríprava pre mladé páry, aby mali potomkov? Odpoveď nájdete v ďalšej psychologickej poradni Roberta Krauseho.

Tvrdí, že na začiatku vzťahu sa ho snažia ľudia rozvíjať. Môže dôjsť k tomu, že si zadovážia domáce zviera. "To im do istej miery napĺňa potrebu sebarealizácie a prejavu starania sa o niečo. Preto častokrát môže byť zviera dobrým nácvikom na to, či mať alebo nemať dieťa," konštatuje psychológ.

Na druhej strane je však presvedčený, že to nie je hlavný parameter na porovnávanie zvieracej ríše s ľudskou. "Nemôžeme povedať, že keď budeme mať zvieratko a dobre sa oň staráme, že budeme aj dobrí rodičia," naznačuje Krause.

Vystríha pred personifikáciou zvieraťa pomenovaním synček alebo dcérka. A to najmä vtedy, ak už má pár alebo jednotlivec napr. jedno dieťa a za druhé považuje domáceho miláčika. Nerobí to dobre v súvislosti s psychologickým vývojom vašej ratolesti. Inou kapitolou sú starší ľudia, ktorí majú psíka alebo mačičku.

Vo videu nájdete odpoveď psychológa Krause na to, aký je rozdiel v rodičovstve a v staraní sa o domáceho miláčika.


Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti